Kılıçdaroğlu "2 yıl içinde göndereceğiz" dedi ve ekledi: "Sığınmacı hapishanesine döndürüldük!"

Kılıçdaroğlu "2 yıl içinde göndereceğiz" dedi ve ekledi: "Sığınmacı hapishanesine döndürüldük!"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sığınmacı krizine ilişkin yaptığı açıklamada, sınırların yol geçen hanına döndüğünü söyleyerek "İsteyen girip isteyen çıkabiliyor" ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da Beykent Üniversitesi öğrencileri ile 'Savaşlar Gölgesinde Göç' konulu etkinlikte buluştu. Öğrencilerin soru ve görüşlerini dinleyek Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

"TÜRKİYE'DE KAÇ GÖÇMEN VAR KESİN SAYILARINI BİLMİYORUZ"

"Suriye'ye neden girdik? Neden çatışmanın bir parçası olduk? 33 askerimiz şehit edildiği zaman neden Putin’in ayağına gittik? Mağdur olan biziz, şehit olanlar bizim askerlerimiz. Bunları hepinizin düşünmesi lazım. 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye’ye geldi. Sınır var mı? Var ama sınır yol geçen hanı. İsteyen girip isteyen çıkabiliyor. Gelen göçmenlerin nerede konuşlandığını da kimse bilmiyor. Türkiye’de kaç göçmen var kesin sayılarını bilmiyoruz."

"ATATÜRK'ÜN DÜŞÜNDÜĞÜ GİBİ DÜŞÜNÜYORUZ"

"Başka bir ülkenin iç işlerine karışmamaktan yanayız. Hele Ortadoğu'da Mustafa Kemal Atatürk'ten kalan bir düşünce var ‘Arapların iç işlerine müdahale etmeyin, Arap coğrafyasına müdahale etmeyin. Sizi hakem seçerlerse sorunu çözmeye talip olabilirsiniz ama sorunun bir parçası olmamaya özen gösterin' diye. Biz de böyle düşünüyoruz."

"EKONOMİK BUHRAN VE GÖÇ YAN YANA GELDİĞİN SOSYAL PATLAMALAR OLABİLİR"

"Bugün göçler konusunda ciddi sorunlar yaşayan bir ülkeyiz. Milyonlarca insan var bunlar gettolarını oluşturdular. Kendi kültürleri var o kültürlere saygı duymak lazım ama onlarla sağlıklı bir iletişim kuramıyoruz. Yaşadığımız bir ekonomik buhran var. Ekonomik buhran, göç olgusuyla yan yana geldiğinde sosyal patlamalara hazır bir toplum haline gelebiliriz."

"IRKÇI SÖYLEMLERDEN KAÇINMAK LAZIM"

"Göçmenlere yönelik ırkçılığı çağrıştıran söylemlerden özenle kaçınmak lazım. Kaçaklar Afganistan'dan, İran sınırından geliyorlar. Van'dan otobüslere binip büyük kentlere ulaşıyorlar. Aslında bunlar herkesin gözü önünde oluyor. Birileri bunu kontrol edemiyor veya insan kaçakçılığı yapanlar bir şekilde bunu beceriyor"

"SIĞINMACI HAPİSHANESİNE DÖNDÜRÜLDÜK"

"CHP olarak biz en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi bölgelerine özgür iradeleriyle göndereceğimizi söyledik. Bu işin iki sorumlusu var. Birincisi Türkiye'yi yönetenler asıl sorumlu olan bunlardır. Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına soktular. İkinci sorumlu ise Batı ülkeleridir. Biz geri kabul anlaşması imzaladık ve Türkiye'yi sığınmacı hapishanesine döndürdük. Buradan bir sığınmacı Yunanistan'a gittiği zaman yakalandığında doğru Türkiye'ye teslim ediliyor. Çünkü Geri Kabul Anlaşması’na göre biz onları teslim almak zorundayız."