Kılıçdaroğlu, adayın duyurulacağı tarihi resmen açıkladı

Kılıçdaroğlu, adayın duyurulacağı tarihi resmen açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Şubat'ta Cumhurbaşkanı adayının ismini açıklayacaklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, adayın ortak olarak belirleneceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'de katıldığı programda yaklaşan seçimler ve altılı masanın adayına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

CHP'NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU MU?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "CHP'nin adayı siz misiniz?' sorusunu yanıtladı. 

CHP lideri, "Her parti doğal olarak kendi liderini görmek ister. CHP'liler de kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterler. Burada aslolan, altı liderin oturup bir araya gelip ortak karar vermesi" ifadelerine yer verdi. 

"ANKETLER BUNU GÖSTERİYOR"

"Altı partinin ortak adayı olursanız seçim kazanılabilir mi?" sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Kazanılabilir tabi. Bütün anketler bunu gösteriyoz zaten. Bütün mesele bizim kararlılıkla 'bu ülkeye demokrasiyi, insan haklarını getireceğiz, yoksulluğu tarihe gömeceğiz gibi iddialarımız var zaten" dedi.

ADAY AÇIKLAMASI 13 ŞUBAT'TA

Kılıçdaroğlu, 13 Şubat'ta Cumhurbaşkanı adayının ismini açıklayacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, adayın ortak olarak belirleneceğini söyledi.

"6 NİSAN'A KADAR OLURSA DESTEK VERİRİZ DİYE DÜŞÜNDÜK"

Kılıçdaroğlu, altılı masa olarak erken seçim kararına tepkilerinin nasıl olacağını şu sözlerle anlattı:

"6 Nisan'a kadar olursa buna destek veririz diye düşündük. Parlamento 6 Nisan'da bir karar alır, biz de o karara saygı duyarız, eski seçim yasasına göre seçimler yapılır diye düşündük. Erdoğan, 'Hayır ben daha sonra yapacağım' derse altı lider de buna destek vermeyeceğini kamuoyuna açıkladı. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimlerin yapılmasını istiyor. Biz iktidar olunca yapacağımız dediğimiz şeyleri Erdoğan yapmaya başladı."

"ERDOĞAN BUNU KENDİ İRADESİYLE YAPMADI"

"Ama halk bunun farkında. Erdoğan bunu kendi iradesiyle yapmadı. Bizim baskımız, söylemlerimiz, baskın çıkmamız üzerine, halk tarafından da baskı gelince bunları yaptı. Hazirana doğru atarsa, enflasyon her ay yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını herkes görecek. Bu sürece ya da bu anlayışa kendini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur."