Kılıçdaroğlu deprem bölgesinden seslendi:: "Sarayın siyasetiyle de PR çalışmalarıyla da yalan dolan haberleriyle de artık ilgilenmiyoruz"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına talimat verdiğini açıklayarak, "Bürokratik engel mi koyacaklar, yapın dinlemeyin. Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet kanadından yapılan koordinasyon ile ilgili açıklamalara ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına karşı çok sert ifadeler kullandı. CHP lideri "sözün bittiği yerdeyiz diyerek, bürokratik engellere karşı belediye başkanlarına çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Benim Erdoğan ve sarayıyla dayanışmama gerek yoktur. Başkanlarıma güveniyorum. Milletimiz ve biz omuz omuza verip bu işin altından kalkacağız" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"SARAYIN SİYASETİYLE DE PR ÇALIŞMALARIYLA DA İLGİLENMİYORUZ"

İktidara buradan seslenmek istiyorum. Covid sırasında çıkarttığınız bürokratik engelleri bu kez kabul etmeyeceğiz. Yardımları en çok ihtiyaç duyulan yerlere olabildiğince hızlı taşıyacağız. Sarayın siyasetiyle de PR çalışmalarıyla da yalan dolan haberleriyle de artık ilgilenmiyoruz. Bakanlar PR için konvoylarla dolaşıyorlar. Ancak burada felaketin koordinasyonu için gerekli tedbirler alınmamış.

"BU SÜRECİN BAŞLICA SORUMLUSU ERDOĞAN'DIR"

Türkiye'nin bu konudaki birikimleriyle de yeterince faydalanılmamış. Belediyelere karşı siyasi bir tavır var. Birçok sivil toplum örgütü yok edildi. Askerimiz de yeterince sokulmadı. Dün sahada 3500 asker vardı. Doğal bir arama kurtarma personeli olan madenci sevkinde çok geç kalındı. Her konuda sınıfta kaldıkları gibi bunda da kaldılar. Devlet nasıl yönetilir bilmiyorlar. Bu sürecin başlıca sorumlusu varsa o da Erdoğan'dır. 20 yıldır ülkeyi depreme hazırlamayan bu iktidardır. Onun için kendisiyle görüşmeyi asla düşünmüyorum. 

"HALK, İHTİYAÇ OLDUĞUNDA DEVLETİ YANINDA GÖREMEDİ"

Bu meseleyi asla siyaset üstü de görmüyorum. Bu duruma bizi onun siyaseti getirdi. Deprem vergilerini çetelere yedirdiler. Hani nerede o paralar? O para da yok. Devlete her biçimde vergi veren halk, ihtiyaç olduğunda devleti yanında göremedi. Varsa yoksa seçim varsa yoksa saray. 

"SENİNLE İŞİM OLMAZ"

Bu ülkeyi ne zaman batırsa 'yanımda olun' çağrısı yapıyor. Hadi oradan! Seninle işim olmaz. Olmayacak da. İnsanlarımızın halini gördükçe öfkem artıyor. Birileri bu ülkenin kaynaklarının nereye harcandığının hesabını vermek zorundadır. Onun için birilerinin felaketini yumuşatma çabalarına destek vermeyi düşünmüyorum. 

"BÜROKRATİK ENGELLER Mİ KOYACAKLAR, YAPIN DİNLEMEYİN"

Belediye başkanlarımıza söyledim kaynak sağlamak için ellerinden geleni yapacaklar. Bürokratik engel mi koyacaklar, yapın dinlemeyin. Bu halka ekmek, battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın. Ağız dalaşı, protokoller, bürokrasi bitti. Çünkü söz bitti. Milyonlarca insanımız sokaklarda. İmkanı olanlar gece arabasında uyuyor. 

"ERDOĞAN VE SARAYIYLA DAYANIŞMAMA GEREK YOK"

Binlerce canımız enkaz altında yaralıyız. Artık onarma, iyileştirme zamanıdır. Milletimiz zaten dayanışma içindedir. Benim Erdoğan ve sarayıyla dayanışmama gerek yoktur. Başkanlarıma güveniyorum. Milletimiz ve biz omuz omuza verip bu işin altından kalkacağız. Biz bu şehirleri yeniden ayağa kaldırırız. Milletime söz veriyorum.