Kılıçdaroğlu:  FETÖ'nün adamlarını en önemli yerlere yetiştiriyorsunuz

Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün adamlarını en önemli yerlere yetiştiriyorsunuz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Eskişehir Sanayi Odası'nda konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasi, üretim, sosyal devlet ve sürdürülebilirlik üzerine kurulu 4 aşamalı planını açıkladı. 'Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı' kuracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye, İran, Suriye, Irak'tan oluşacak. Savaşın getireceği hiçbir şey yok" dedi.

Eskişehir Sanayi Odası'nda konuşan Kılıçdaroğlu, yargının bağımsız olmadığı bir ülkede güvenliğin de olmayacağını belirterek, 'Yargı siyasallaşırsa orada demokrasi biter' diye konuştu.
17. yüzyılın kavramlarıyla 21. yüzyılın sorunları çözülemez" diyen Kılıçdaroğlu, "Dünya farklı bir yere gidiyor, dünya küçüldü. Hangi çağdayız biz, dijital çağdayız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Türkiye, İran, Suriye, Irak'tan oluşacak. Kavgayı değil, barışı öncelediğiniz zaman bunların hepsini yaparsınız. Savaşın getireceği hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.

Dört aşamadan bahsedeceğim. Bir, tam demokrasi. Herkesin can ve mal güvenliğinin adıdır tam demokrasi. Siyasetin görevi sizin önünüzdeki engelleri kaldırmaktır. Dünyada markalaşacaksınız. Dünyada adı geçen kaç markamız var? Yargının bağımsız olmadığı ülkede can ve mal güvenliği yoktur. Demokrasilerde denetimsiz hiçbir alan yoktur.

'TEKNOLOJİ DEĞİŞİMİNİ KAÇIRMAMAMIZ LAZIM'

İkincisi üretmektir. Üreten Türkiye. Üretmiyorsanız dünyada saygınlığınız olmaz. Üretmiyorsanız sorunlarınızı aşamazsınız, iş barışı sağlayamazsınız. Sanayici üretecek, çiftçi üretecek, üniversite bilim üretecek. Bunun önündeki bütün engellerin kaldırılması lazım. Biz teknolojiyi kaçırırsak 21. yüzyılda geriye düşeriz. Bizim teknoloji değişimini kaçırmamamız lazım.
Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet. Gelir dağıtımı eşit olmazsa olmaz. Herkesin karnı doyması lazım. Bizim önerdiğimiz aile sigortasının amacı bu. Uyuşturucu yaşı 10'a indi, eskiden yoktu. Gelir dağılımın dengeli olması lazım. Güçlü bir sosyal devlet oluşturmak zorundayız.
 

'ENTELEKTÜEL SERMAYE, ÜLKENİN UYGARLIK SEVİYESİNİ GÖSTERİR'

Dördüncü bir stratejiye ihtiyacımız var, sürdürülebilirlik. Sanayicinin üretmesi lazım, Ar-Ge merkezlerinin olması lazım. Bilgi üretilmesi lazım. Eğitimin olması lazım.
Entelektüel sermaye o ülkenin uygarlık seviyesini gösterir. Yazarlar, çizerler, okuduğunuz kitaplar, gittiğiniz sinemalar entelektüel düzeyi gösterir. Dünyanın bütün demokrasilerinde düşünen insanlar el üstünde tutulur.
5 yıl içerisinde orta gelir tuzağını aşarsınız. 15 bin doların üzerine çıkar. Katma değeri yüksek ürün üretmediğimiz için bu tuzağa düştük. Dünyada yeni bir sınıf doğdu. Patronundan fazla kazanan işçi. Yazılım sektöründe, dijital dünyada patronundan daha fazla kazananlar.

'ORTADOĞU BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI KURACAĞIZ'

Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Türkiye, İran, Suriye, Irak'tan oluşacak. Kavgayı değil, barışı öncelediğiniz zaman bunların hepsini yaparsınız. Savaşın getireceği hiçbir şey yok.
İyi niyetle, samimiyetle yola çıktığınız zaman çözemeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur. OBİT'i kurduğumuz zaman Türkiye, Suriye, İran, Irak, balkanlar kârlı çıkacak. Türkiye öyle bir coğrafyada ki bunun kıymetini siyasetçiler bilmiyor. Siyaset bir kavga alanına döndü.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

-Eğitimine önem vermeyen bir toplumun geleceği yoktur. 

-Bizim kaç markamız var dünyada adı geçen? 10'u geçmez. 

-Neden can ve mal güvenliğimiz yok? Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede güvenlik yoktur. 

-Yargı siyasallaşırsa orada demokrasi biter.

-Bir siyasi partinin tayin ettiği hakime başka bir siyasi parti güven duyacak mı?

-Medya özgürlüğü. Sizin sesinizi kim dile getirecek? Medya iktidarın kontrolündeyse ne olacak?

-Bir siyasi partinin tayin ettiği hakime başka bir siyasi parti güven duyacak mı?

-Stratejinin 3. ayağı güçlü bir sosyal devlet. Eğer gelir dağılımı hakça olmazsa o ülkede demokrasi olmaz.

 -İşsizliğin ordular halinde bir ülkede hangi sosyal barıştan söz edeceksiniz?

 -Bizim önerdiğimiz aile sigortasının amacı bu.

 -Uyuşturucu yaşı 10'a indi. Yoktu eskiden böyle bir şey. Gelir dağılımın dengeli olması lazım.

- Dünyanın en büyük fındık üreticisi biziz ama fiyatı biz belirleyemiyoruz.

-5 yıl içinde orta gelir tuzağını aşarsınız. Niye orta gelir tuzağına yakalandık? Katma değer yüksek ürünler üretmediğimiz için.

 -FETÖ'nün adamlarını en önemli yerlere yetiştiriyorsunuz. Bu mudur mücadele? Parayı bastıran dışarı çıkıyor. Gariban içerde kalıyor.

-Baskıyla kayıtdışı ekonomiyle mücadele etmek mümkün değildir.