Kılıçdaroğlu, 'Neden 644 insan ölmeden önce harcamadın?'

Kılıçdaroğlu, 'Neden 644 insan ölmeden önce harcamadın?'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki 'deprem vergisi' tartışmaları sürüyor.

Elazığ'da 24 Ocak günü yaşanan ve 41 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği deprem felaketinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, "Deprem vergileri nereye gitti?" tartışmalarını gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yanıt olarak " Van'a 20 katrilyon para harcadık" dedi. Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, "O zaman ben de bir soru daha yöneltiyorum. Madem Van'a bu kadar para harcadın. Neden 644 insan ölmeden önce harcamadın?" diye sordu.

"ÇOCUK DOĞDUĞU ANDAN İTİBAREN VERGİ ÖDER"

Kılıçdaroğlu, "Hepimiz vergi ödüyoruz, eyvallah. Sanmayın ki sadece büyükler vergi ödüyor. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. 82 milyonuz, 82 milyonumuz da vergi öderiz. Deprem vergisi de ödüyoruz, Özel İletişim Vergisi. Dedim ki; Bu vergiler ne oldu? Bu vergilerle ne yaptınız? Yine kıyamet koptu. Yine en ağır hakaretlerle karşı karşıya kaldım. Arkadaşlar, bu vergiyi sadece ben ödemiyorum. Sadece siz de ödemiyorsunuz. Vatandaş olan herkes ödüyor vergiyi. E bir vergi nereye harcanıyor bunu da bilmek bizim hakkımız. Demokrasinin bir gereğidir. Ben vergimi ödüyorsam, devleti yönetenlere de soracağım: Arkadaş bu vergiyi nereye harcadın? Çünkü yöneticiler kendi cebindeki parayı harcamıyor. Bizim paramızı harcıyor" dedi.

"KRİZ YÖNETİMİ AYRIDIR, ÖNLEM ALMAK AYRIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Van depreminde neler yaptığımızı biliyor musun?" sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Biliyorum kardeşim, biliyorum. 644 vatandaşımız hayatını kaybetti. Deniyor ki 'Oraya 20 milyar dolar yani 20 katrilyon para harcadık.' Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Soru şu: Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Kriz yönetimi ayrıdır, önlem almak ayrıdır.