Kılıçdaroğlu: Türkiye'de ekonomi yönetilmiyor savruluyor

Kılıçdaroğlu: Türkiye'de ekonomi yönetilmiyor savruluyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'te 'Ne Oluyor?' programında Türkiye'nin ekonomi politikasına dair yaptığı konuşmada, ''Erdoğan Türkiye'yi yönetemiyor. Yönetmiş olsa 17 milyon yoksun olmazdı . Enflasyonu düşürdük dese enflasyon yükseldi faizleri düşürdük dese faizler yükseldi işsizliği düşürdük dese işsizlik arttı. Kişi başına geliri yükselttik dese milli gelir düştü. Niye konuşmuyor Erdoğan? Konuşması lazım. Türkiye'de ekonomi yöneti

Kılıçdaroğlu CNN Türk ekranlarında Başak Şengül moderatörlüğünde gazeteciler Şirin Payzın, Murat Çelik ve Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu’nun gündemi değerlendirdiği açıklamasından satırbaşları şöyle;

 “Hangi açıdan balktığınıza bağlı. Seçim meydanları canlı özellkle Muharrem İnce’nin mitingleri son derece canlı, keyifli. Dipğerlei biraz daha durgun geçiyor. Millet ittifakının diğer bileşenlerinin mitingleri medtyda yer almıyor bud a bizi üzüyor tabi. En son Merak Akşner’in Gaziantep’te kamyonla engellenmesi bizleri sonderece üzdü.

MUHARREM İNCE’NİN OY ORANINI AÇIKLADI

Muharrem İnce rüzgari esiyor. Biraz anlatabilir misiniz? Bu rüzgar nasıl bir rüzgar anket sonuçları Muharrem İnce’nin 10 puna yükseldiğini gösteriyor. Ne diyorsunuz? sorusuna da cevep veren Kılıçdaroğlu;

“29-30 bandına görünüyor. Bu ülkede 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağım diyenin kazanması lazım. Baştan beri söylediği şu: Ben 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım dedi. Sayın İnce dobra bir insan. Yaptığı mitinglerde bunu gösteriyor. Muharrem Bey kendisine yer vermeyen gazetecileri eleştirdi”

“TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI”

“Başlangıçta cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna sunduğumuz zaman CHP’nin en baştan beri görüşü tarafsız cumhurbaşkanı olması lazım. CHP rozetini çıkardığına göre ve 80 milyonu kucakladığına göre beraber mitinge çıkmamızın doğru olmadığını düşündük. Egemen güçlerin telkinleriyle yönetiliyor Türkiye. Şunu yapacaksın diyorlar yapıyor bunu yapacaksın deniyor yapıyor. Sonra kalkmış özür diliyor. Sen çocuk musun?”

YÜZDE 10 SEÇİM BARAJI

12 Eylül darbe hukukundan Türk hukuk sistemi kurtulmadıkça demokratik bir parlamenter sistemi kuramayız. Yüzde 10 seçim barajı. 2002’de yüzde 34 oy aldılar parlamentonun yüzde 65’i temsil etti. Bu mu milli iradeyi temsil etmek. Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için defalarca teklif verdik kabul etmediler. Seçim yasasını neden değiştirmiyoruz? Neden kadın kotası getirmiyoruz? Arzu ederiz kadınlar daha fazla görünür olur parlamentoda.

MERAL AKŞENER VE İNCE RESTORASYONU

Demokratik parlementer sistemin özelliği kalıcı olması olacak. Gazi meclis diyoruz elindeki bütün yetkiyi alıyoruz bir kişiye veriyoruz. 15 Temmuz’da bu parlamento bombaların altında bütün gece görev yaptı.

Yeniden parlamenter sistemin söylediğimiz bağlamda inşaa edilmesi lazım. Anayasal değişiklikler yapılması lazım. Tek boyutlu bir olay değil bu. Belkide Cumhuriyet tarihinde ilk kez vesayetlerden arınmış yeni bir anayasa yapabileceğiz. AKP’lilerde olacak MHP’lilerde olacak bu yeni anayasanın yapımında.

İNCE’NİN İLK BİR AYDA YAPACAKLARINI AÇIKLADI

Sayın İnce mitinglerde de söyledi. Geldiği ilk 1 ay içinde ilk yapacağı OHAL’i kaldırmaktır. Neden 1 ay diyoruz doğal olarak Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayacaktır sonrasında OHAL kalkacaktır. Bu yargıya erişim hakkını tekrar vatandaşa verecektir. Mesela İbrahim Kaboğlu yargıya gidemiyor. Yurtdışına gidemiyor çalışamıyor. Yargının önündeki engelleri kaldıracak. Muharrem Bey dünyaya şu mesajı verecek  ‘Ben Türkiye’ye demokrasiyi koşulsuz getireceğim’.

MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI

Merkez Bankasının bağımsızlığını bütün dünyaya duyuracak. Hedef verecek enflasyonu düşür diyecek. Sayın İnce diyecek ki vatandaş enflasyonun altında eziliyor enflasyonu indir. Takvim verecek indir diyecek. Bugüne kadar Ak Parti hükümetlerinin ön gördükleri hiçbir plan tutmamıştır. Çünkü Merkez Bankası bağımsız değildir.

Şu an Türkiye ekonomisi tefecilere çalışıyor. Londra’daki faiz lobisine çalışıyor. Londradaki faiz lobisine ödedikleri para 151 milyar dolar. Niçin Erdoğan bu ödediği 151 milyar dolar’ı anlatmıyor?

Türkiye’nin yatırım politikalarını belirleyenler müteahattiler. Türkiye’deki ekonomiyi Erdoğan değil hükümet değil dış güçler yönetiyor.

KADROYU İKİNCİ TURDA AÇIKLAYACAK

Muharrem Bey ikinci turda büyük bir olasılıkla kadrosunu açıklayacaktır. Yardımcılarını ve ülkeyi kiminle yöneteceğini açıklayacktır. Partimizin içinde de partimizin dışında da ekonomiyi iyi bilen insanlar var. Bizim partimizde ülkeyi ekonomik krizden çıkarmış insanlar var. Ekonomi bizden sorulur neden çünkü biz beton ekonomisinden değil üretim ekonomisinden yanayız.

ERDOĞAN NEDEN EKONOMİDEN KONUŞMUYOR?

 Erdoğan Türkiye'yi yönetemiyor. Yönetmiş olsa 17 milyon yoksun olmazdı . Konuşacak bir şeyi yok, berbat etmişler ekonomiyi neyi konuşacak. Enflasyonu düşürdük dese enflasyon yükseldi fazileri düşürdük dese faizler yükseldi işsizliği düşürdük dese işsizlik arttı kişi başına geliri yükselttik dese milli gelir düştü. Niye konuşmuyor konuşması lazım. Türkiye'de ekonomi yönetilmiyor savruluyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KREDİ NOTU HÜKÜMETTEN DAHA İYİ

İzmir BB’nin kredi notu Türkiye’nin kredi notundan en az 3 kat daha iyi işte devlet böyle yönetilir, belediye böyle yönetilir. Sonra sen çıkıp meydanlarda diyorsun ki Muharrem İnce yönetiliyorsun. Kardeşim asıl sen yönetiliyorsun. Bu kadar berbat bir yönetim ülkeyi bu noktaya taşıdı.

ÜRETMİYOR TÜRKİYE

Türkiye üretmiyor, üniversiteler bilgi üretmiyor, tarımda üretmiyor, sanayide üretmiyor, kültür sanatta üretemiyor. Her şey dışarıya bağlı dolara bağlı. Neredeyse hastanede bile dolarla tedavi olunuyor. Bir de biz yerliyiz milliyiz diyorlar.

İNCE’NİN EKİBİNDE KİMLER YER ALACAK?

Millet İttifakı’ndan genel başkanları yardımcı olarak kadrosunu alacak mı sorusunu Kılıçdaroğlu “Onu Muharrem Bey bilir” dedi. Cumhurbaşkanı olarak parlamenter sisteme geçerken demokratik olmak için gerekli adımları atmalıdır.

Siz ne yapacaksınız sorusuna “Ben parti genel başkanıyım, parlamentoda milletvekilliği yapıcam grup başkanı ben olucam benim yardımcılarım olacak normal parlamento işleyişini sürdürecek. Seçim yasasını değiştireceğiz, yurtdışı seçmen oluşturacağız. Amerika’dan Avurpa’dan gelip parlamentoda çalışacaklar” şeklinde cevap verdi.

MİLLET İTTİFAKI

Ben burada konuşarak diğer partilerin iradelerine müdahale edersek haksızlık yapmış olurum. Demokrasi denen kurumun içinde uzlaşma kültürü olmalıdır. Liderlere sorulacak ya da parti yetkili organlarında kararını vereceklerdir. Şu zamana kadar Millet İttifakı’nda bir güven sorunu yaşamadık. Konu Türkiye olduğunda iyi niyetle yola çıkıldığında diğer liderler de bu konuda kararlılar.

Millet İttifakı’nın temel özelliği ilkeler üzerine kurulmasıdır. Bu ittifak seçim kazanıldıktan sonra da devam edecektir. Tabii her parti kendine uymayan hususlarda doğal olarak buna karşı çıkacaktır.

AF AÇIKLAMASI

Cumhur İttifakı’nda bir parçalanma var zaten. Bahçeli af diye ısrar ediyor, diğer taraf gündemimizde böyle bir şey yok diyor. İlkesiz bir ittiafak olduğu için bu normal tabii.

Bahçeli af konusunda ısrarcı ama Erdoğan’dan ses çıkmıyor. Niye çıkmıyor? Biz af konusuna karşıyız. Çocuk tecavüzcüsü ya da mafyacı neden dışarı çıksın?

FETÖ BELGELERİ

CHP Mileltvekilleri 5 saat belgeleri incelediler usulüne uygun istanmediğine yönelik bilgi var mı? sorusuna Kılıçdaroğlu “Henüz raporlar hazınlanmadı yarın hazırlanacak hem bana hem Muharrem beye iletilecek bu raporlar” cevabını verdi.

CHP FETÖ dosyalarını incelemeye FETÖ’nün tescilli avukatıyla gitti buna ne dersiniz? sorusunaysa Kemal Kılıçdaroğlu ” Muharrem Bey bizim iki milletvekilimiz dışında Türkiye Barolar Birliğin arıyor ve onlardan iki avukat göndermelerini istiyor onlarda gönderiyor. Bu avukatlar yurtdışındaki iade kanunlarını bilen kişiler FETÖ’yle alakaları yok. Zaten Türkiye Barolar Birliğinin bu konuda sayın Metin Feyzioğlu’nun ne kadar dikkatli olduğunu biliyorsunuz” dedi.

“ADİL ÖKSÜZ KONUSUNDA KARANLIK NOKTALAR VAR”

Adil Öksüz olayını bir dönem kararlılıkla dile getirdim. Benim telefonlarımı dinliyorlar onların telefonlarını dinlemiyorlar. İşte ordu içinde toplantı yaptıkları için biz ordu içinde dinleme yapamıyoruz deniyor. Bu toplantılar ordu dışındaki evlerde yapılıyor çok karanlık nokta var.

İmam Hatipleri kapatmayacağız. CHP geldiğinde sosyal yardımları kesecek diyorlar. Niye keselim? Herkesin işi olsun aşı olsun. Siyasetin varlık nedeni ülkeyi iyi yönetmektir  Bizim bütün eleştirimiz AKP'li yöneticileredir. Seçim beyannamemizde terörle mücadele var. Bütün mahallelerde kreş açacağız.  Taşımalı eğitimi ve ikili öğretimi kaldıracağız. Bütün organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kuracağız. Staj gördüğü sürece öğrencilerin sigortalarını MEB ödeyecek. Gerekli öğretmen atamalarını yapacağız. Uyuşturucu yaşı maalesef 10 yaşına indi. Özellikle son 10 yılda toplumumuz ahlaki bir yozlaşma yaşıyor. Kadına şiddet, taciz tecavüz artmaya devam ediyor.  Suç oranı en düşük belediyeler CHP'li. Barış bildirisine imza atan akademisyenlerin hepsi görevlerine geri dönecek. Kürt sorunu bir an önce çözülmeli. Çözüm silahla değil, parlamento ile olmalı. Terörün adı ister PKK olsun, İster FETÖ olsun, siyasilerin ortak tavır alması ve buna karşı çıkması lazım.  Terör örgütü ile masaya oturmak büyük yanlıştı. Göreceksiniz Muharrem İnce bu sorunu çözecek. 16 yıllık bu hükümet her kesimi yordu. Bu süreç içerisinde Türkiye büyümeyi demokratikleşmeyi başaramadı. Karamollaoğlu'nun dediği gibi bir dip dalga geldiği doğrudur. Değişim bütün toplumların kaçınamayacağı bir gerçektir.  Boşu boşuna mı asker siyasetten uzak kalsın diyoruz? Askerin görevi vatanı savunmaktır 

ENİS BERBEROĞLU'NUN TUTUKLULUĞU

Enis Beyin doğum gününü buradan kutluyorum. Boşu boşuna 1 yıldır hapiste. Çıkacak inanıyorum. İçeride kalması doğru değil. Gönül isterdi ki seçim çalışmalarına katılabilsin. İnşallah kısa bir süre içerisinde tahliye olur