Kılıçdaroğlu’na suikast davasında 3 tahliye

Kılıçdaroğlu’na suikast davasında 3 tahliye

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne, kiraladıkları araçla saldırı planı yaptıkları iddiasıyla yargılanan 3'ü tutuklu 10 IŞİD sanığı, Kayseri'de ikinci kez hakim karşısına çıktı. 4 tanığın dinlendiği duruşmada, tutuklu sanıklar Kadir Kökoğlu, Selim İbiş ve Suriyeli Abdullah Albayerli tahliye edildi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’nün Kocaeli etabına kiralık minibüs ile saldırı planı yaparken, Kocaeli ve Kayseri emniyetince yapılan ortak çalışma sonucu terör örgütü IŞİD militanı Oğuzhan Korkmaz ve 6 kişi gözaltına alındı. Kayseri Emniyeti’nin derinleştirdiği soruşturma kapsamında 9 kişi daha gözaltına alındı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltına alınan ‘Ebu Hüseyin’ kod adlı Oğuzhan Korkmaz, Emre Emre, Ali Merttaş, Kaan Aslan ve Fatih Özel’in soruşturma evrakını Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

4 TANIK DİNLENDİ

2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, IŞİD üyesi Oğuzhan Korkmaz’ın ifadeleri sonrası ‘IŞİD terör örgütü üyesi’ oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma açılan 3’ü tutuklu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklar Kadir Kökoğlu (28), Selim İbiş (32) ve Suriyeli Abdullah Albayerli (23) ile tutuksuz sanıklar Burhanettin Kılıç (42), Ahmet Kaşdaş (31), Ferhat Koç (23), Ahmet Türkçe (24), Selahattin Aydın (30) ve Seyit Kılıç (47) hazır bulundu. Oğuzhan Korkmaz’ın eşi Ayla Korkmaz (36) ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada, Oğuzhan Korkmaz’ın da aralarında olduğu 4 tanık dinlendi.

“DEAŞ İLE ALAKAM YOK”

Yargılanan kişilerden birinin eşi, diğer sanıkların ise arkadaşları olduğunu belirten Oğuzhan Korkmaz, “Arkadaşlarımın DEAŞ ile alakası yok. Aslında benim de yok ama çektiğim bir video sonrası buradayım” dedi. IŞİD’in Kayseri sorumlusu olduğu iddialarını da reddeden Korkmaz, “Kimsenin emiri değilim. Emniyet Müdürlüğü’ndeki beyanlarımı kabul etmiyorum, şimdiki beyanlarım doğrudur. Emir olarak tayin edildiğim toplantıyı kabul etmiyorum. Böyle bir toplantı da olmadı. Kimseyi emir olarak da seçmedim. Kayseri’nin DEAŞ sorumlusu değilim” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararla, tutuklu sanıklardan Selim İbiş, Kadir Kökoğlu ve Suriye uyruklu Abdullah Albayerlı’nın tahliyelerine karar verdi. Heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 12 Eylül’e erteledi.