Kılıçdaroğlu'ndan Andımız isyanı: "Hangi cümlesinden rahatsız, çıksın açıklasın!"

CHP Grup Toplantısı sona erdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını gerçekleştirirken gündemden önemli başlıklara da değindi.

CHP Grup Toplantısı başladı! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını gerçekleştiriyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan satırbaşları şöyle:

"Bu memleketi aydınlığa çıkarmak için birlikte çalışacağız.
Herkes inansın; Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Türkiye'ye huzuru, bereketi, birlikteliği getirmek mümkündür. Bunun tek yolu Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olmasıdır.
YAPACAĞIZ"

"E. İmamoğlu Karadeniz gezisi yaptı. Vali kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle dava açtı. Ekrem Bey'in 10 tanığından 6'sı dinlenmedi. İddianame şimdi yargıda. Eğer İnsan Hakları Eylem Planı gerçek anlamda uygulanıyorsa bu davadan beraat çıkması lazım."

 Levent Gültekin'e atılan her yumruk Demokrasimize atılmıştır.


20 bin öğretmen ataması yapacaklar. Bakan, "Geçen yıl 40 bin yaptık bu sene de 40 bin yapacağız" demişti. Erdoğan açıklama yaptı; "20 bin öğretmen ataması yapacağız" dedi. Kanal İstanbul için inat edeceğine eğitim için inat et!

 "Ben muhtarlara birer personel verilmeli dediğim zaman dalga geçmeye başladılar. 
Bizim belediyelerimiz kısmen bunu yapıyor zaten. Ama gönül ister ki bu kanun yoluyla düzenlensin. Bunu bütün muhtarlara havale ediyorum..."


"Muhtarlıkta var olan bürokrasi biraz hafiflesin.
Muhtarlar sorunlarını bizim çözeceğimizi gayet iyi biliyorlar. Muhtarları, demokrasinin temel yapı taşı haline getireceğiz."

"Muhtarlara birer personel verilmeli dediğim zaman “vay işsizlik böyle mi çözülecek?” diye dalga geçtiler. Bunu diyenleri bütün muhtarlara havale ediyorum. Bizim belediyelerimiz kısmen bunu yapıyor zaten. Ama gönül ister ki bu kanun yoluyla düzenlensin. Muhtarlıkta var olan bürokrasi biraz hafiflesin. Muhtarlar sorunlarını bizim çözeceğimizi gayet iyi biliyorlar. Muhtarları, demokrasinin temel yapı taşı haline getireceğiz."

 

" İki gün önce 14 Mart Tıp Bayramı’ydı. Bir insanın hayatını kurtarmak için hayatını feda eden kişiye sağlık çalışanı denir. O nedenle tüm sağlık çalışanlarına minnet duyuyoruz. Pandemi sürecinde 387 sağlık çalışanımız hayatını kaybetti. Onlar içinde bulundukları sürecin meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istediler. Ama iktidar kabul etmedi. İlk seçimde biz bunu gerçekleştireceğiz."

"Ben Uşak’ta, Manisa’da, İzmir’deyken diğer arkadaşlarım Van’daydı En temel sorunları Kapıköy Sınır Kapısı açılmıyor. Pandemi dolayısıyla kapalıysa Habur, Kapıkule Kapısı açık! Van’daki sınır kapımızın kapalı olması bütün esnafı derinden etkilemiş. Oradaki vatandaşlarımız ‘acaba hükümet bilinçli olarak mı açmıyor, Vanlılar cezalandırıyor’ diye düşünüyorlar."


"Sertifikalı tarım danışmanları var ve özlük haklarından yoksunlar. Bir an önce sorunlarının çözülmesini bekliyorum. Çiftçilerle yapılan sözleşme ile onlarla yapılan sözleşmelerin eşit olmasını istiyorlar. Özlük haklarından yoksunlar. Tarım Bakanlığı'nda çalışan bir mühendis 6 bin 680 lira alıyor, bunlar 2 bin 500 liraya mahkûm ediliyor, kıdem tazminatı da alamıyorlar."

KALDIRILMASINI TERÖR ÖRGÜTÜ İSTEDİ

"Danıştay bir karar verdi ortalık karıştı. 2013 yılında Erdoğan bölücü terör örgütüyle masaya oturdu. Onların şartı andımızın kaldırılmasıydı. Onun üzerine Türk Eğitim Sen dava açıp yönetmelikte yapılan değişikliğin iptalini istedi. Danıştay karar verdi yapılan değişikliği iptal etti. Andımızın okunması gerekiyor dedi."

"İki yıl geçti Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karar aldı. Andımızın okunması Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından “Yasaklanmalıdır” dedi. Karar verildi. Sayın Erdoğan, andımızın hangi cümlesinden rahatsız, çıksın açıklasın!"

" Andımızı kim kaldırdı? Cumhur İttifakı kaldırdı. Eğer Sayın Bahçeli, Erdoğan’ı değil de, Danıştay’ı muhatap alıyorsa, muhatap aldığı yer yanlıştır. Danıştay’a hakim atayan Erdoğan’dır, bir partinin genel başkanı. Oradaki kumpası ayarlayan kim, Erdoğan."

" Sen kalkmışsın, Erdoğan’ı değil Danıştay’ı suçluyorsun. Muhatap alacaksan, Erdoğan’ı alacaksın. Eğer andımızın okunmasını tekrardan istiyorsan, bizim gibi, yapacağın çok basit bir şey var. Erdoğan’a açarsın bir telefon, dersin ki: Kardeşim bu ant okunmadan bir daha biz bir araya gelemeyiz. Ben ülkemi seviyorum, bayrağım seviyorum. Andımızın okunmasını istiyorum."

" 2002'den bu yana 16'sı istihdamda teşvik olmak üzere 23 reform paketi açıkladılar. Açıklanan her reform paketinden sonra işsizlik arttı, döviz tutulamadı… Türkiye'nin sorununu bunlar çözemezler."

KANAL İSTANBUL İÇİN İNAT EDECEĞİNE…

"20 bin öğretmen ataması yapacaklar. Bakan, “Geçen yıl 40 bin yaptık bu sene de 40 bin yapacağız” demişti. Erdoğan açıklama yaptı; “20 bin öğretmen ataması yapacağız” dedi. Kanal İstanbul için inat edeceğine eğitim için inat et!"

" Kasasındaki parayı bilmeyen bir devlet yönetimi ile karşı karşıyayız. İktidarımızda Kesin Hesap Komisyonu kurulacak ve Başkanlığını Ana Muhalefet Partisine vereceğiz. Çünkü biz beş kuruşun hesabını vermekten onur duyarız! Sayıştay, Türkiye Varlık Fonu’nu denetleyemiyor. Bu fonların tamamını bütçe içine alacağız. Sayıştay, evrensel ölçütlere göre denetim yapacak."

" Para bulamadılar, kuyumculara yarım kilo altın vereceksiniz diyorlar. Gücü kuyumcuya yetiyor. Sen saraydan tasarruf et, kuyumcuları kurtar. Londra’daki tefecileri kuyumcular mı besledi? Asgari ücretliye vergi, kuyumcudan yarım kilo altın… Ama Man Adası’ndan gelen milyonlara 1 kuruş vergi yok! Bu mu adalet?"