Kılıçdaroğlu'ndan 'Enes Kara' çıkışı!

Kılıçdaroğlu'ndan 'Enes Kara' çıkışı!

Başta iki nedenden dolayı hassasiyet gösterdiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,20 yaşındaki Enes Kara'nın intiharıyla ilgili 'yeterli tepkinin verilmediğine' dair eleştirileri yanıtladı.

Başta iki nedenden dolayı hassasiyet gösterdiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,20 yaşındaki Enes Kara'nın intiharıyla ilgili 'yeterli tepkinin verilmediğine' dair eleştirileri yanıtladı.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, önceki gün cemaat yurdunda yaşadığı baskılar ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti.

Bu ölüm, cemaat yurtlarındaki şartları ve Türkiye’deki gençlerin durumunu yeniden gündeme getirirken, ana muhalefet partisi CHP'nin yeterli tepkiyi gösteremediği ileri sürüldü. 

Eleştirilere yanıt, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. 

'ELEŞTİRİLERE SAYGIM VAR AMA İLGİSİ YOK'
Halk TV yazarı Fikret Bila'ya konuşan  ana muhalefet partisi lideri, ilk olarak "İçim parçalandı. Çok üzüldüm. Enes gibi gençleri bizim iktidarımız kurtaracak" dedi.

Gazetecinin “Olay cemaat evinde geçtiği için oy kaygısıyla yeterli tepki vermediğiniz eleştirisi var. Ne diyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine “Eleştirilere elbette saygım var ama ilgisi yok. İki nedenle hassasiyet gösterdim" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, bunları şöyle ayrıntılandırdı:

'BİLİM İNSANLARININ UYARILARI KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERDİM'
"Birincisi bilim insanlarının, psikiyatristlerin, psikologların bu tür olayların yazılması, dillendirilmesi konusunda uyarıları var. Bilimsel makaleleri var. Ben bilim insanlarının uyarıları konusunda hassasiyet gösterdim.

'İKİNCİ OLARAK, YÜREK PARÇALAYAN BİR OLAYI SICAĞI SICAĞINA SİYASETE KONU ETMEYİ ETİK BULMADIM'
İkinci olarak da çok acı, çok üzücü, yürek parçalayan bir olayı hemen sıcağı sıcağına siyasete konu etmeyi etik bulmadım. Hepsi bu. Yoksa ben oy kaygısıyla gerçekleri söylemekten çekinmem. Bugüne kadar da hiç çekinmedim. Doğru bildiğimi söyledim, söylemeye de devam edeceğim.”

Kılıçdaroğlu, Bila’nın, “Tarikat ve cemaatlerde öldürme, baskı kurma, cinsel istismar gibi olaylar yaşandığına ilişkin birçok örnek kamuoyuna yansıdı. Özellikle yoksul ailelerin çocukları bu yurtlara gitmek zorunda kalıyor. Bu yurtlarla ilgili ne düşünüyorsunuz” şeklindeki sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

'BU GENÇLERİMİZİ İKTİDARA GELİR GELMEZ KURTARACAĞIZ'

“Elbette sorunun fakındayız. Öneminin bilincindeyiz. Bu gençlerimizi iktidara gelir gelmez kurtaracağız. Bir yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz. Gençlerimiz devlet yurtlarında, gayet rahat koşullarda, sıcak suyu olan, bir kişilik, iki kişilik odalarda güven içinde, özgürlük içinde kalacaklar. Şimdiden belediyelerimiz yurt yapmaya, üniversiteli gençlerimizin barınmaya uygun şekilde düzenlenmiş binalarımızda kalmalarına olanak sağlamaya başladılar.

'ANNELERİN, BABALARIN İÇİ RAHAT OLACAK'
İktidarımızda bu sorunu kökünden çözeceğiz, özellikle yoksul ailelerimizin çocuklarına Aile Destek Sigortası’ndan burs vereceğiz, yurt sağlayacağız, başka yerlere gitmelerine gerek kalmayacak. Ayrıca bu yurtlarda ne oluyor ne bitiyor, çocuklar nasıl yaşıyor, çocuklara ne yapılıyor hepsini inceleme altına alacağız. Devlette denetimsiz alan olmaz. Bu denetimi gerçekleştireceğiz ve gereğini yapacağız. Annelerin babaların içi rahat olacak.”

Bila, Kılıçdaroğlu’na, “Tarikat ve cemaatlerin gençler üzerinde kurdukları baskıyla, dayattıkları inanç ve yaşam tarzıyla ilgili olarak ne düşünüyorsunuz” sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu'nun yanıtı şöyle oldu:

'GENÇLERİMİZE ÖZGÜRLÜK VADEDİYORUZ VE BUNU SAĞLAYACAĞIZ'
“Biz düşünce ve inanç özgürlüğüne saygılıyız. Gençler istedikleri gibi düşünme, istedikleri gibi inanma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Ancak Enes’in anlattığı gibi gençlerimize düşünce ve veya inancın zorla dayatılmasına da sonuna kadar karşıyız. Gençlerimiz özgür ortamlarda, güven içinde arkadaşlarıyla konuşabilmeli, tartışabilmeli istediği düşünceyi, inancı dile getirebilmeli, yaşayabilmeli. Hiçbir baskıyla, müdahale ile karşılaşmamalı. Biz gençlerimize özgürlük vaat ediyoruz ve bunu sağlayacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Gençler bu ülkenin geleceğidir. Onları özgürce yetiştirmek, istedikleri düşünceye, inanca, yaşam tarzına sahip olmalarını sağlamak, bilimsel eğimle donatmak bizim görevimizdir.”