Kılıçdaroğlu'ndan Kahramanmaraş'taki yıkıcı depremle ilgili açıklama: "Deprem bölgesine gideceğiz"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve birçok ili etkileyen depreme dair açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle ilgili kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"BÜYÜK BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Gerçekten büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu tür acıların belli aralıklarla yaşıyoruz. En büyük arzumuz bu acıları bir daha yaşamamak. Bunun önlemini akılcı politikalarla almak. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

KEŞKE KİMSE HAYATINI KAYBETMESEYDİ

Türkiye güçlü ülkedir yaralarını saracaktır. Gönlümüz, dualarımız, kalbimiz o bölgede. Her kurtulan vatandaşımız gönlümüzde rahatlama hissettiriyor. Keşke kimse hayatını kaybetmeseydi, cana değil mala gelseydi.

YARDIMLARI AÇIKLADI

Olay yansıdığı andan itibaren Genel Merkez'e sabah saatlerinden itibaren geldik. Belediye başkanlarımız da olayı duyar duymaz harekete geçti. 51 belediyemiz, 707 araç gönderdi deprem bölgesine. 3637 personel şu an deprem bölgesinde görev yapıyor. Kurtarma araçları, iş makinaları, itfaiye ve ambulans bunlar. Gıda ve yardım malzemeleri gönderildi. Isınma, kıyafet ve temizlik malzemeleri var. 

15 içme suyu tırı gönderildi. 21 gıda tırı gönderildi. 9 mobil mutfak tırı gönderildi ve 42 bin 500 battaniye gönderildi. 3500 ısıtıcı, 15 bin koli hijyen malzemesi gönderildi. 

"DEPREM BÖLGESİNDEKİ VALİLİERİ VE BELEDİYE BAŞKANLARINI ARADIM" 

Depremi duyduktan sonra 11 valimizi aradım. Durumu sordum onlara. Olayın başlangıcı olduğu için ilk telefonlar saat 6.00 gibi onlar da tümüyle alanı bilmiyordu. Belediye başkanlarını aradım, bizden olabilecek talepleri belediye başkanlarımızı karşılayabileceklerini söyledim. Gün ortak çalışma ortak mücadele etme günüdür. 

"AK PARTİLİ VEKİLİMİZİN ENKAZ ALTINDA OLDUĞU HABERİ GELDİ"

Bir AK Parti milletvekilimiz Yakup Taş, Adıyaman'da enkazın altında olduğu haberi geldi Sayın Elitaş'ı aradım, onlar da durumu kaygıyla izlediklerini haber alamadıklarını iletti.

GÜNDÜZ BAKIM EVİ'NDEKİ GÖRÜNTÜLERE İLİŞKİN KONUŞTU

Az önce bir görüntü Malatya'da Gündüz Bakım Evi'nde bir görüntü medyaya yansıdı. Veli Ağbaba'yı aradım ve kendisine ne pahasına olursa olsun o insanları mutlaka otele yerleştirin ayakta kalan otel varsa, çözüm bulun, gerekirse Malatya dışına taşıyın dedim.