Kira fırsatçıları iş başında

Kira fırsatçıları iş başında

Kiralamada, ev sahipleri ve emlak ofisleri yeni bir fırsatçılık yöntemi olarak açık artıma modelini kullanmaya başladı.

İstanbul'da bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulü kiralama sistemine başladığı belirtildi.

Bloomberg HT'den Cemre Nur Karaca'nın haberine göre; ev sahipleri evi kiralamak isteyenlere “ilandaki fiyattan daha yüksek fiyatı veren var” deyip fiyatı yukarıya çekerken en yüksek fiyatı verene evi kiralıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Çok yaygın olmamakla birlikte bize de bu konuda şikayetler geliyor. Ev sahipleri ve bazı emlak ofisleri kiracılar arasında rekabeti kızıştırmak için bu sisteme gidiyor. Aslında bir pazarlık usulü gibi uygulanıyor. Serbest piyasada her ürün için bir pazarlık yapılır. Ancak bu durumu kötüye kullanan ve haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

USULSÜZLÜKTE ŞİKAYET BAKANLIĞA

Aşa, “Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışı olduğu an cezai uygulama yapılır. Fırsatçılık ve fahiş fiyat cezası uygulanabilir. Kötü niyetle yapılıyorsa, manipülasyon varsa bunların cezası var. Kiralamak isteyenlerin tespit ve şikayet etmeleri gerekiyor. Usulsüzlük durumunda şikayetler Ticaret Bakanlığı'nın il müdürlüklerine iletilebilir” dedi.