Konya'daki katliamın çıkış nedeni şok etkisi yarattı

Konya'daki katliamın çıkış nedeni şok etkisi yarattı

Konya'da aynı aileden 7 kişi, 2010 senesinden bu yana aralarında husumet bulunan K. ailesinden bir kişinin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.

Dehşete düşüren olayın detayları da belli olmaya başladı. İki aile arasındaki husumetin 'kedi' yüzünden başlaması şok etkisi yarattı. Polis saldırının tabanca ve tüfekle düzenlendiğini saptarken, kaçan saldırganın yakalanması için çalışmaya başlanıldı. Olay, dün saat 18.50'de merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak'ta meydana geldi. Aynı mahallede oturan ve aralarında 2010 yılında Dedeoğulları ailesine ait 'kedi' nedeniyle husumet olduğu öğrenilen K. ailesinden bir kişi, iddiaya göre Dedeoğulları ailesinin evini gitti.

 

 

Söz konusu şüpheli, Dedeoğulları ailesinin fertlerine tabanca ve tüfek ile ateş açtı. Silahlı saldırıda Yaşar Dedeoğulları (65), Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30) , İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları (35) yaşamını yitirdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Evin bir bölümünden duman yükselmesi üzerine olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri ise müdahale etti.


NEREDEYDİLER?
Polisin yaptığı ilk incelemede saldırının tabanca ve tüfekle düzenlendiği, ölenlerden 1'inin evin içinde diğerlerinin ise bahçede olduğu saptandı. Polis, saldırıyı düzenleyen şüphelinin yakalanması için kent genelinde geniş çaplı çalışma başlattı. Konya Valisi Vahdettin Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, olay yerinde incelemede bulundu. Öldürülen 7 kişinin cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı. Polisin olay yerindeki güvenlik önlemleri devam ediyor.


İki ailenin ise aralarında husumetin 29 Temmuz 2010 tarihinde A.K. adlı kadının evlerinin yakınında tarlada annesi İ.A. ile biber topladığı sırada traktörle yoldan geçen Yaşar Dedeoğulları'nın el işaretiyle annesini gösterip, hakaret ettiği iddiasıyla yaşadıkları tartışmayla başladığı ortaya çıktı. Şikayette bulunan A.K.'nın ifadesinde Dedeoğulları'nın annesine hareket ettiğini öne sürdüğü öğrenildi. İki aile arasında 'kedi' nedeniyle başlayan husumetin geçen mayıs ayında taşlı sopalı kavgaya neden olduğu öğrenildi. Aldığı darbeler sonucu iki aileden de yaralananlar olduğu, K. ailesinden gözaltına alınan 11 kişiden 6'sının tutuklandığı, 5'inin ise serbest bırakıldığı bildirildi. Geçen süre içerisinde tutuklu 4 kişinin tahliye edildiği öğrenildi.