Koronavirüs aşıları çöpe mi gidiyor? Fahrettin Koca'dan beklenen açıklama gelecek mi?

Koronavirüs aşıları çöpe mi gidiyor? Fahrettin Koca'dan beklenen açıklama gelecek mi?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in 'Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gidiyor” şeklindeki sözleri sonrası CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı'na sorular sordu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, BioNTech aşılarına ilişkin, ''Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil'' sözlerini sarf etmiş, Tükek'in açıklamaları tartışmalara neden olmuştu. 

Tükek'in açıklamalarının ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sorular yöneltti. 

Emir soru önergesinde, ''Türkiye, Covid-19 salgınına karşı aşı yarışında geride kalmış ve bugüne kadar yeterli miktarda aşı tedarik edememiştir. Aşılama hızı çok yavaş ilerlerken Türkiye’nin bugüne kadar Biontech aşısından yalnızca 4.5 milyon doz tedarik edebildiği bilinmektedir. Buna karşın, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Biontech aşısı için “Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğu” ifadesini kullanmıştır. Tükek, aşının 6 dozluk flakonlar halinde -70 derecede saklandığını ve randevusuna gelmeyenler nedeniyle çözdürülen her flakonda bir ya da iki dozun çöpe gittiğini belirtmiştir. Her bir doz aşı, salgına karşı mücadelede çok kıymetlidir ve dolayısıyla söz konusu durum, Sağlık Bakanlığınca mutlaka araştırılmalıdır'' dedi.

Emir, çöpe giden aşılarla ilgili Bakan Koca’nın açıklama yapması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı, randevuya gelmeyenler nedeniyle çöpe gitmiştir? Sağlık Bakanlığı, söz konusu sorunun önüne geçebilmek için bir planlama yapmış mıdır? Yapıldıysa nasıl bir yolla sorunun önüne geçilmesi planlanmaktadır?” sorularına cevap talep etti.