Koronavirüs risk haritasında o 9 il kırmızıya mı geçecek?

Koronavirüs risk haritasında o 9 il kırmızıya mı geçecek?

İllerin dört renk ile farklı kategorilere ayrılmış olan haritada, turuncu ile gösterilmekte olan 9 ilin, yüksek riskli il grubundan, kırmızı ile gösterilen çok yüksek riskli iller kategorisine geçmesi beklendiği açıklandı.

İllerin dört renk ile farklı kategorilere ayrıldığı haritada, turuncu ile gösterilen 9 ilin, yüksek riskli il grubundan, kırmızı ile gösterilen çok yüksek riskli iller kategorisine geçmesi beklenmekte. 1 Mart'ta ülke genelinde başlayan kademeli normalleşme süreci kapsamında, illerin risk haritası çıkarıldı. Her şehir vaka durumuna, aşılama kapasitesine, hastanelerindeki doluluk oranlarına göre çeşitli değerlendirmelerden geçirildi ve dört renk grubuna ayrılmış durumda.


Buna göre düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu, çok yüksek riskli iller ise kırmızı ile gösterildi. Kısıtlamalar da illerin renklerine göre kendi içlerinde kademeli olarak kaldırıldı ya da devam ettirildi.

Haberler.com'un haberine göre; sürecin başında açıklanan ilk koronavirüs risk haritasının iki haftada bir güncelleneceği belirtilmişti. Bugün de yeni haritanın açıklanması bekleniyor.

Bugün gerçekleştirilecek Kabine toplantısında hem risk haritası hem de koronavirüs süreci ele alınacağı belirtildi. Son dönemdeki artan vaka sayıları ve yapılması gerekenler de değerlendirilecek. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren haritanın da güncellenmesi ile başta İstanbul olmak üzere Çanakkale, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Mersin, Kilis ve Artvin gibi "yüksek riskli" (turuncu) illerin, "çok yüksek riskli" (kırmızı) iller kategorisine geçmesi beklenmekte.