Koronavirüs tablosunda flaş artış! Geçen seneye göre tam 5.7 kat arttı!

Koronavirüs tablosunda flaş artış! Geçen seneye göre tam 5.7 kat arttı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında özellikle delta varyantı ile yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında özellikle delta varyantı ile yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 

Türkiye'de temmuz ayı başında koronavirüs tablosunda 4 bin 500'ün altına inen günlük vaka sayısı 17 Eylül 2021 günü itibariyle 30 bine dayandı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Temmuz’da 50’nin altına inen Ağustos’ta 100’ün üzerine çıkan günlük vefat sayısı ise 19 Ağustos’tan bu yana 200’ün üzerinde seyrediyor.

Temmuz ayından bu yana koronavirüse bağlı günlük ölüm 5 kattan fazla artarken, tablo geçen yılla kıyaslandığında daha ağır bir sonuç ortaya çıkıyor.

19 Ağustos – 17 Eylül’ü kapsayan 30 günlük dönemde 2020 yılında bin 299 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Bu yıla gelindiğinde ise söz konusu tarihlerdeki toplam ölüm 7 bin 465 oldu.

Aşı konusunda yoğun mesaiye rağmen yoğun bakım ünitelerinin dolmaya başlaması ve ölüm sayılarının artması sonbahar için endişe kaynağı…

tablo-1.jpg

AVRUPA’DA DURUM NASIL?
Almanya

Nüfusu hemen hemen Türkiye ile aynı olan Almanya’da son 30 günde vefat sayısının en yüksek olduğu gün 62 kişi ile 30 Ağustos olarak gerçekleşti. Yıl başında koronavirüse bağlı gerçekleşen günlük ölüm sayısı bini aşan ülkede Haziran ayının ortasından bu yana günlük vefat sayısı 100’ün üzerine çıkmadı. Almanya’da son 7 günün ortalama vefat sayısı 46 oldu.

İngiltere
Ocak ayı başında günlük vefat sayısının bin 600’ün üzerine çıktığı İngiltere'de temmuz ayından bu yana koronavirüse bağlı ölümlerde artan trend dikkat çekiyor. Günlük vefat sayısı dün 178’i görürken, son 30 günde rakam 100’ün altına birkaç kez indi. 68 milyon nüfuslu İngiltere'de son 7 günün ortalama vefat sayısı ise 142.

Fransa
Koronavirüs bağlı ölüm sayısının azalan bir trend gösterdiği Fransa’da Ağustos ayında 220’yi aşan vefat sayısı dün itibariyle 70’in altına geriledi. Koronavirüsün ilk dalgasında günlük vefat sayısının bini aştığı 67 milyon nüfuslu Fransa’da son 7 günün ortalama vefat sayısı 74.