Koronavirüs vakalarındaki yükseliş CHP'li vekili isyan ettirdi

Koronavirüs vakalarındaki yükseliş CHP'li vekili isyan ettirdi

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya’da artış gösteren koronavirüs vakaları nedeniyle turizm sektöründe çalışan on binlerce emekçinin tedirgin olduğunu ifade etti.

CHP'li Rafet Zeybek, Antalya’da artış gösteren koronavirüs vakaları nedeniyle turizm sektöründe çalışan on binlerce emekçinin tedirgin olduğunu ifade etti.

Zeybek, “AKP’li Turizm Bakanı, bir gün olsun turizm emekçisinin hakkını savunsun” dedi.

''BAKAN TURİZM EMEKÇİLERİNİ ÇALIŞANI GİBİ GÖRMEMELİ''

Artan vakalar nedeniyle tekrar bir kapanma olasılığının turizm emekçilerini zor durumda bırakacağını belirten CHP’li Zeybek, “Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren turizm emekçilerimiz, olası bir kapanma ihtimalinin getireceği ekonomik ve psikolojik yüke dayanamaz. Turizm işvereni olan Turizm Bakanı, turizm emekçilerini çalışanı gibi değil, sorumlu olduğu yurttaşlar olarak görmesinin zamanı geldi ve geçiyor” dedi.

''AKP’Lİ TURİZM BAKANI BİR GÜN OLSUN TURİZM EMEKÇİSİNİN HAKKINI SAVUNSUN''

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ile ortak bir basın açıklaması yapan Zeybek, yurt dışından gelen bazı yabancı turistlerin ülkelerinden sahte test sonucu aldıkları iddialarına değindi ve şu mesajları verdi:

“Bu iddia yetkili bakanlıklar tarafından mutlaka araştırılmalı ve güvenilir test sonuçları olan kurumlardan test talebi yapılması istenmeli, gerekirse Türkiye’de test yapılmalıdır. Bir vakanın bile onlarca turist ve turizm emekçisine hastalık bulaştırma riski olabilir. İnsan sağlığını göz ardı ederek, ekonomik kaygılarla yapılan yanlış uygulamaların sorumlusu AKP’dir. AKP döneminde iş etiğine, çalışanların iş güvenliğine önem verilmemesi ne yazık ki rutin bir hal almıştır. Bazı turizm tesislerinde hastalık şüphesi olan personelin hastaneye gidip test vermesinin engellendiği iddia edilmektedir. Utanç vesikası olan ‘ben aşılıyım’ reklamı ile insan onurunu yok sayan AKP’li Turizm Bakanı, bir gün olsun turizm emekçisinin hakkını savunsun.”

''OKLUK KOYU’NA YAZLIK SARAY YAPANLARIN, YENİDEN KAPANMA YAŞANACAKSA BİR DESTEK BÜTÇESİ VAR MI?''

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu da artan vakalar nedeniyle turizm emekçilerinin olası bir kapanmada yaşayacakları sorunlara dikkat çekti ve şu mesajları verdi:

“Milyonlarca işçi yarın hastalanacak mı, işsiz mi kalacağını bilmeden; on binlerce otel, restoran, kafe, bar, eğlence yerleri işletmeleri üç gün sonra kapanacak mı yoksa açık mı kalacak bilemeden, kapanırsa başının çaresine bakmak zorunda kalacağını düşünerek uykuları kaçıyorken, Okluk Koyu’na yazlık saray, Kıbrıs’a yeni saray yaparak lüks ve şatafata milyarlarca dolar harcayanların yeniden kapanma yaşanacaksa, bir destek bütçesi var mı?”