Koronavirüslü hastaya özel hastane şoku!

Koronavirüslü hastaya özel hastane şoku!

Özel hastanelerde yatak bulmak imkansız hale gelmiş durumda. Özellikle İstanbul’da özel hastanelerin yatışlarda ek bedel tahsil ettikleri ile ilgili şikayetler gittikçe artıyor.

Türkiye'de hem yeni hasta hem de vefat sayısında rekor kırılırken, özel hastanelerin hastalardan yatış için ek ücret almaya başladığı öğrenildi. Gelinen noktada özellikle vaka sayısının patladığı İstanbul'da B grubundaki bazı özel hastanelerin koronavirüslü hasta yatışı için ‘hava parası' istediği iddia edilmekte. İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde son dönemde koronavirüs hastalarından yatışlarda katılım payı adı altında ek ücret alındığını doğrularken bu konuda çok sayıda şikayet geldiğini vurguladı.

İstanbul'da özel hastanelerde toplam 13 bin 288 yatak bulunurken, coronavirüs hastaları için yoğun bakımda yer bulmak artık imkansız hale geldiği görülüyor.

Özel Hastaneler Birliği konu ile ilgili sorumuza bir yanıt vermezken, aradığımız birçok özel hastane kapasitelerinin tamamen dolduğunu açıkladı. Gelinen noktada bazı hastaneler de yoğun bakım yatakları dolduğu için sadece yatış için bile 60 yaş üstü covidli hasta kabul edemediklerini belirtti.


Yoğun bakımlarda yatak kalmadığı için bazı özel hastanelerin acil servisleri dahi yatak bekleyen koronavirüslü hastalarla dolmuş durumda. Yeni Covid-19 vakalarının yüzde 40'ının bulunduğu İstanbul'da bazı ikinci kategori özel hastanelerin hasta yatışı için ‘hava parası' olarak adlandırılabilecek ek bedel talep ettiği, burada 15 ila 20 bin TL'lik bir piyasanın oluştuğu iddia edildi.