Kovboy şapkalı uzmandan 6,5'lik deprem uyarısı

Kovboy şapkalı uzmandan 6,5'lik deprem uyarısı

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "6,5’luk bir deprem olabilir" diyerek uyardı. Üşümezsoy'un bu sözleri endişe uyandırdı.

Malatya'da 4.5'lik bir deprem meydana geldi. Pötürge merkezli depremin ardından  Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Malatya için önemli bir uyarıda bulundu.

.webp

"ASLINDA BU DEPREM..."

Üşümezsoy depremle ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

 

"Bugün Malatya Pötürge kuzeyinde olan 4.5’lik deprem 6 Şubat depreminden sonra insanları korkuttu. Aslında bu deprem Sivrice depreminin en batı ucunda kırılan faydaki bir depremdi.

ekran-goruntusu-2023-02-22-170352.png

"MALATYA'DA 6.5'LİK DEPREM OLABİLİR"

Depremin Sivrice’deki fay stresini boşalttığını ama Pütürge’deki kırılmanın yetersiz olduğunu ifade eden Üşümezsoy şöyle devam etti:

"Bu kırılma burada ya atımı, stres boşalımını tamamlamak için buradan başlayacak ve ya burada 6.5’lik bir deprem olabilir veya güneye doğru Adıyaman’a doğru ilerleyerek Gölbaşı’dan Pazarcık’a doğru gidecek bir kırılmayı tetikleyecektir.

ekran-goruntusu-2023-02-07-211139.png

Bugün olan deprem ise Pazarcık’tan başlayıp Pütürge’ye doğru uzanan yetersiz kırılan kesimlerindeki bir deprem. Bu özellikle Malatyalıların korktuğu bir deprem olarak Malatya içinde Yeşilyurt’tan geçen faydaki depremlerle bir ilgisi yoktur."

ekran-goruntusu-2023-02-10-132840.png

"KENDİSİ BİR DEPREMİ TETİKLEMEZ"

O yüzden bu deprem Sivrice depreminin bir artçısıdır ve Sivrice depreminde yetersiz kırılan kesim aslında 6 Şubat Pazarcık depremini de tetikleyen bir deprem olması açısından önemlidir ama şu anda kendisi bir depremi tetiklemez."