Kulis: ‘İki kilit parti, seçimde düğümü çözecek’

Kulis: ‘İki kilit parti, seçimde düğümü çözecek’

Saadet Partisi’nin muhafazakar ve rahatsız seçmen kitlesini de ekleyerek yüzde 5 oy alması, HDP'nin ise meclise girmesi durumunda AKP’nin korkularının gerçekleşeceği belirtildi. AKP’nin alacağı yüzergezer oy bulunmadığı, bu seçimde kendi öz oyu ile cumhurbaşkanlığına MHP’den gelecek oylarla baş başa kalacağı savunuldu.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, 24 Haziran seçimlerinin iki kilit partisinin bulunduğunu belirterek, bu partilerin HDP ve Saadet Partisi olduğunu kaydetti.

Bursalı, “İki kilit parti, düğümü çözecek: SP’nin rolü” başlığıyla yayımlanan yazıda, bu partilerden ilkinin, Kürt seçmen oylarını parti şemsiyesi altında toplayacağını ve yüzde 10 barajını aşarak, Meclis’te milletvekili çoğunluğunun muhalefetin eline geçmesinde başrolü oynayacağını ifade ettib

Bursalı, “İkincisi, yani Saadet Partisi, önceki normal seçimlerde yüzde 2.5 kadar olan oy oranını sahiplenecek; ve AKP’ye oy vermiş muhafazakâr ama şimdi son derece rahatsız seçmen kitlesinden bir kısmını daha üstüne eklemek. Mesela yüzde 4-5’i bulmak. İki partinin hedeflerine ulaşması, AKP’nin en korkulu rüyası... Ve seçimlerin kilit noktaları” dedi. Bursalı, şunları kaleme aldı:

KARAMOLLAOĞLU’NUN AKP’YLE DANSI

“Saadet Partisi Karamollaoğlu ile bir parti kimliği kazandı. AKP ve lideri ile “dansı” başarılıydı ve bu dans benzer seçmen kitlesi üzerinde, iktidarın yolsuzluklarından, dini kullanmalarından bıkkın ve rahatsız, öncelikle de iktidarın ulufe, rant, para dağıtmalarından nemalanmayan veya nemalanmak istemeyen inançlı muhafazakâr seçmen kitlesinde ciddi bir seçenek oluşturdu.

‘AKP’NİN DIŞ HALKASINDA CİDDİ ÇÖZÜLME…’

Yüzde 5 oy alırsa Saadet, AKP’ye oy veren seçmen kitlesinin özellikle en dış halkasında ciddi bir çözülme anlamına gelecek.

Bu seçimler AKP’nin çözülmeye mahkûm parti olduğunun kanıtını verebilir. Reisleri çevresinde tutunan bir parti olarak kalacağının işareti görülebilir.

‘O KİTLENİN İLK SINAVI…’

Saadet’e meyilli seçmen kitlesi ilk sınavını Cumhurbaşkanlığı seçiminde verecek. Sanırım bu seçmen kitlesi “mührü RTE’ye ve milletvekilliği için de SP’ye basmak” gibi bir ikili tercihte bulunmayacak veya çok az bulunacak.

Ama tüm oylarını S. Partisi üzerinde toplayacağı açık.

Çünkü SP her durumda Meclis’te temsil edilecek ve resmen bir seçenek olarak siyasi bir kimlik kazanacak. Seçmen bunu görüyor ve istiyor olacak.

CHP LİSTELERİNDE 6 SP’Lİ

Millet İttifakı, SP’ye Meclis’e girme şansını verdi.

Üstelik, ittifakın gereği olarak 6 SP’li milletvekili adayı CHP listelerinden seçilebilecek yerlere kondu. Bu, ittifakın, kazandıracağı fazladan milletvekilliklerini “adilce paylaşım” pazarlığı.. Bu milletvekilleri seçimlerden sonra partilerine döneceklerdir. Böylece SP Meclis’te büyük bir olasılıkla grup kurmuş olacak.

Saadet Partisi’nin bir diğer hedefi de AKP’ye oy veren ama iktidardan rahatsız Kürt muhafazakâr seçmen. SP onlara bir seçenek sunuyor ve oluşturuyor.

Karamollaoğlu bu nedenle Kürt seçmene çok sık sesleniyor. AKP’nin yumuşak karnına vuruyor.

Muhafazakâr Kürt seçmen, önce olağanüstü koşulların sonucunda yapılan 1 Kasım 2015 seçiminde ve sonra da Referandum’da AKP’ye destek veren en önemli kitleydi. AKP şimdi de bu oyları çok önemsiyor.  

AKP’YE YÜZER GEZER OY BULUNMUYOR

AKP’nin ortalıkta alacağı yüzer gezer oy bulunmuyor! Cumhurbaşkanlığı tercihinde olsun veya milletvekili tercihinde olsun, hemen hemen her oyun lideri ve partisi var. Bu nedenle AKP bu seçimdeki kendi öz oyu + Cumhurbaşkanlığı’na MHP’den gelecek oylarla baş başa kalacak.

Yani işi zor mu zor, eğer çok çok iyimser bir bakışa sahipseniz, hem Cumhurbaşkanlığı’nı hem milletvekili çoğunluğunu alması imkânsıza yakın bile dersiniz.

Saadet bekleneni alırsa ve HDP Meclis’e girerse iktidarın korkuları gerçekleşecektir.”