Kültürel mirasa sahip çıkan İmamoğlu'na Hürriyet ve Sabah'tan şok sansür!

Kültürel mirasa sahip çıkan İmamoğlu'na Hürriyet ve Sabah'tan şok sansür!

Londra/Sotheby's müzayededen 9 Kuran-ı Kerim ve elyazmalarını satın alan İmamoğlu'nun ismini haberde geçirmedikleri görüldü.

Londra/Sotheby's müzayede evinde yapılan açık artırmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo imzalı 16. yüzyıldan kalma portresi 350 bin sterline (yaklaşık 4 milyon TL) alıcı bulmuştu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'ın 17. yüzyılda yapılan portresi de 60 bin sterline (691 bin TL) satılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Sotheby's'deki müzayededen 9 Kuran-ı Kerim ve elyazmalarının satın alındığı duyurmuştu

İmamoğlu şu açıklamayı yapmıştı:

"Bugünkü müzayedede, paha biçilmez 9 Kur'an-ı Kerim ve elyazmaları satın aldık.

Zuhruf Suresi'nin yeraldığı 1200 yıllık 

Maide Suresi'nin yeraldığı 1100 yıllık 

5 surenin yeraldığı 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları

Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme’si artık İstanbul'un."

HÜRRİYET VE SABAH GAZETESİ YAZMADI
Londra/Sotheby's müzayede evinde yapılan açık artırma konuşulmaya devam ederken, Hürriyet gazetesi ve Sabah gazetesi ilginç bir "sansüre" imza attı.

İki gazetede haberlerinde söz konusu müzayededen bahsederken, İBB'yi ve İmamoğlu'nu yazmadılar.

Hürriyet, haberinde Anadolu Ajansı'nı kaynak gösterirken, haberin içeriğinde İmamoğlu'nun satın aldığı 9 Kuran-ı Kerim ve elyazmalarından bahsetmedi.

Aynı şekilde Sabah gazetesi de, İBB'yi ve İmamoğlu'nu haber metninde geçirmezken, İmamoğlu'nun satın aldığı eserlerden bahsetmedi.

İşte Hürriyet'teki o haber:

287614-778x745.jpg

İşte Sabah'taki o haber:

 

​​​​​​​26.jpg​​​​​​​

 

FATİH'İN TABLOSUNU İBB ALMIŞTI
Öte yandan, geçen yıl yine aynı müzayede evinde satışa sunulan Fatih Sultan Mehmet tablosunu sürpriz bir şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Ekrem İmamoğlu 935 bin sterlin ödeyerek almıştı.