Kurban Eti yıkanır mı? Kurban eti Kavurmadan Önce Yıkanır mı?

Kurban Eti yıkanır mı? Kurban eti Kavurmadan Önce Yıkanır mı?

Kurban Bayramı günlerinde birçok kişi etin yıkanıp yıkanmaması konusunda kararsız kalır. Kurban etini kesenlerin aklındaki soru işaretlerinden biri de kurban eti saklanırken yıkanır mı sorusudur.

Kesilen kurbanlık eti öncelikle birkaç saat dinlendirilmelidir. Bu dinlenme esnasında et kanını bırakacak ve kendi rengine dönecektir. Özellikle de ortalama 40 derece sıcaklıktan ortalama 15 derece sıcaklığa düşen kurbanlık eti, dinlenme esnasında tüm sinirlerini öldürecektir. 

KURBAN ETİ YIKANIR MI? SAĞLIKLI MI ZARARLI MI?
Her sene Kurban Bayramı geldiğinde, evlerde tatlı bir telaş başlar. Kurbanlığın uygun koşullarda kesilmesi, etlerin dinlendirilmesi, ihtiyaç sahiplerine payların dağıtılması ve akşam olduğunda dinlenen etle kavurma yapılması bu bayramın rutinlerinden biridir. Tüketim için hazırlanan etler, serin bir yerde dinlendikten sonra pek çok kişi birbirine şu soruyu sorar: Kurban eti pişirmeden önce yıkanır mı? Uzmanların görüşlerini sizlere aktarmak istiyoruz:

Kesilen etin öncelikle kanının temizlenmesi gerekir. Bu nedenle güzelce dinlenmesi önerilir.
Kurban eti dinlendikçe kan da etten çıkar ve doğranmaya hazır hale gelir.
Eğer et kesilirken çevreden toprak, dışkı ete bulaşırsa bu bölgeyi ne kadar yıkarsanız yıkayın bakterilere hazır hale gelir.
Yabancı cisimlerin temas ettiği bölge, kesilerek etten atılmalıdır.
Ayrıca dış mekanda kesilen kurban etlerine bazen kedi ve köpek temas edebilir. Bakteri oluşumuna önlem almak için hayvanları uzak tutmak ve temas olduysa yine bölgeyi kesip atmak gerekir.
Et soğuk suyla yıkandığında üzerinde bakteri oluşumu için canlı bir ortam hazırlar. Bu nedenle kanın hemen temizlendiği ve dondurucu için doğranmış etlerin yıkanmasına gerek yoktur.
Yıkanan etin üzerine su damlacıkları kalacağı için buzlukta da ekstra olarak buzlanmaya neden olur.
Islanan etin üzerinde bakteriler daha kolay çoğalır. Kurban Bayramı’nın sıcak günlere denk geldiği dönemlerde yıkamak daha da risk oluşturur.