'Kurmay kadro gergin...Anketler AKP'de moral bozuyor’

'Kurmay kadro gergin...Anketler AKP'de moral bozuyor’

24 Haziran seçimlerine gidilirken, en çok anket yaptıran partinin AKP olduğu, Erdoğan’ın da anket sonuçlarını iyi okuduğu ve şişirilmiş sonuçlara şirket yöneticilerini azarlayarak, tepki verdiği belirtildi. Aydınlık yazarı Özçelik, “Son günlerde AKP’de moraller bozuk. Partinin kurmay kadrosu gergin” yorumu yaptı.

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik, 3 Kasım 2019'dan 24 Haziran 2018'e çekilen cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimlerine ilişkin olarak yapılan anketlerin, AKP kanadında moralleri bozduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın anket sonuçlarını iyi okuduğunu belirten Özçelik, "Yakın çevresi Erdoğan’ın uzmanlığını örneklerle anlatıyor. Kendisine gelen şişirilmiş anketlere olan tepkisine dikkat çekiyorlar. Toplantıda azarladığı şirket yöneticilerine vurgu yapıyorlar" görüşünü dile getirdi.

ATACAĞI ADIMLARI ANKETLERLE BELİRLİYOR

"Anketler AKP’de moral bozuyor" başlıklı yazısında Özçelik, şunları kaydetti:

“Türkiye 24 Haziran’da seçime giderken en çok kamuoyu araştırması yaptıran parti AKP. Atacağı her adımı anketlerle belirliyor. Daha önceki tecrübelerinin ışığında yol almaya çalışıyor.

Erdoğan da bu konuda uzman. Yeri geliyor yapılan anketlerin ham halini inceliyor, yeri geliyor kafasına yatmayan sonuçları yeniden sorgulatıyor. Kabul etmek lazım, anket sonuçlarını da iyi okuyor.

ŞİŞİRİLMİŞ ANKETLERE TEPKİSİ

Yakın çevresi Erdoğan’ın uzmanlığını örneklerle anlatıyor. Kendisine gelen şişirilmiş anketlere olan tepkisine dikkat çekiyorlar. Toplantıda azarladığı şirket yöneticilerine vurgu yapıyorlar. “Reis dolduruşa gelmez, gerçekçidir” diyorlar.

Yapılan anketlerde belirlenen sonuçlar ayrı, açıklanan sonuçlar ayrı. Anketi yaptıran, açıklanacak sonucu da dikte ettiriyor. Bu AKP için de geçerli. Parti kulislerinde, 16 Nisan halk oylaması öncesi yüzde 49 olan “Evet”oylarının nasıl yüzde 53 “Evet”şeklinde açıklandığının öyküsü anlatılıyor.

Anketler, psikolojik savaşın silahı olarak kullanılıyor. En son “Erdoğan’ın oy oranı yüzde 54-56 bandında” açıklamaları da bu çerçevede değerlendiriliyor.

‘MORALLER BOZUK’

Son günlerde AKP’de moraller bozuk. Partinin kurmay kadrosu gergin. Ekonomide yaşanan kriz endişeleri artırıyor. Peş peşe açıklanan “seçim paketleri”de moralleri düzeltebilmiş değil.

AKP’yi izleyen bir gazeteci dostumla sohbet ettim. Kendisi de AKP’ye yakın. “AKP’de moraller mi bozuk, yoksa ben mi öyle görüyorum?” diye sordum. İsminin yazılmaması kaydıyla şunları söyledi:

“Anketler iyi değil. Yapılan tüm hamlelere rağmen bir türlü toparlanma olmadı. Sonuçlar herkesin moralini bozdu. Partililer nasıl olsa ‘Reis devreye girer sorun çözülür’ diye düşünüyordu. Ama bu kez öyle olmadı. Gerçi daha zaman var, ama gidişat ümit vermiyor. 2002 seçimlerinden beri AKP’yi yakından takip ederim, ilk kez böyle bir durum görüyorum. Herkes çok tedirgin.”

ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

AKP’li yöneticiler dışarıya karşı “sorun yok, seçim çantada keklik” havası vermeye çalışıyorlar. Ama içerde durum farklı. Bazıları krizi aşmak için yeni taktikler peşinde olsa da, geniş bir kesim “günah keçisi” arayışında. İçerde yaşanan tartışmalar ister istemez dışa da yansıyor.

Daha önceki seçimlere giderken psikolojik üstünlük hep AKP’de idi. Bu kez farklı bir durum var. Ekonomik kriz, döviz kurlarının yükselişi, halkın tepkisini açıkça dillendirmeye başlaması, ... AKP’nin en büyük sıkıntısı.

Bir AKP milletvekilinin Meclis’te herkesin içinde “Döviz kurlarında her gün yeşil okları görmekten hasta oldum, moralim sıfıra iniyor” demesi de her şeyi açıklıyor.