'Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü'yü FETÖ'cü de yaptılar'

'Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü'yü FETÖ'cü de yaptılar'

CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan ve çok sayıda CHP milletvekili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Ayşe Gülsün Bilgehan, dedesi İsmet İnönü hakkında çeşitli iddialarda bulunan AKP Milletvekili Metin Külünk'ün açıklamalarını eleştirerek "Bu deli saçması suçlamalara sessiz kalmayacağız. İnönü aliesi olarak bu haddini bilmez milletvekiline 'millete hakaret davası' açıyoruz" dedi.

İsmet İnönü'nün torunu olan CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan ve CHP Milletvekilleri TBMM'de basın toplantısı düzenledi. AKP İStanbul Milletvekili Metin külünk'ün İsmet İnönü'ye ilişkin iddiları karşısında 'millete hakaret' davası açtıklarını söyledi. Ayşe Gülsün Bilgehan  "Sonunda 44 yıl önce aramızndan ayrılan İnönü' yü FETÖ'cü de yaptılar. Kurtuluş Savaşı kahramanı İnönü'yü asker kaçağı ilan etmişlerdi önce, yakınlarda cumhuryetin kurucularına 'iki ayyaş' dediler. AKP milletvekilerinden biri daha da ileri giderek Atatürk'ün zehirlendiğini önü sürerek İnönü'yü İsmet Paşayı hedef gösteriyor. Bu deli saçması suçlamalara sessiz kalmayacağız. İnönü aliesi olarak bu haddini bilmez milletvekiline 'millete hakaret davası' açıyoruz. Biz de haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Cumhuriyet kahramanlarını kendi küçük kavgalarınızın dışında tutun. Size oy verenleri de incitiyorsunuz. Cumhuriyet Bayramını kutlayıp ertesi gün Cumhuriyeti kuranlara saldırıyorsunuz. Kimi kandırıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

METİN KÜLÜNK NE DEMİŞTİ

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, ün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Mustafa Kemal Atatürk'ün FETÖ'nün arkasındaki güç tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü iddia ederek şöyle konuşmuştu: "İsmet Paşa'nın, Mustafa Kemal'in dünyasını değiştirmesinin ardından, 1939 ile 1950 arasındaki uygulamalara baktığınızda diktatoryal bir kafa yapısını, Musollini'ye selam çakan, Hitler'e 'merhaba' diyen bir aklın adresini göreceksiniz. Sayın Başbakanımız dün ismi söylemedi, ben ismi söylüyorum; Mustafa Kemal'in dünyasını değiştirmesinin ardından Mustafa Kemal'in dahi izlerini silmek için Türkiye'de yönetimi devralan İsmet Paşa'nın uygulamalarına baktığınızda tepeden inmeci, ceberrut anlayışla Ankara'nın Anadolu'dan nasıl koparılıp, Anadolu'nun Batı'nın müstemlekesi haline getirmek adına kültürel soykırımın nasıl yapılmak istendiğinin en güzel ifadesidir. Bana göre Mustafa Kemal, 15 Temmuz'un arkasındaki akıl tarafından, FETÖ'nün arkasındaki güç tarafından zehirlenerek öldürüldü. Mustafa Kemal'in Kuvvayı Milliye çizgisi ciddi anlamda 15 Temmuz'un arkasındaki aklı, küresel güç merkezini rahatsız ediyordu ve Mustafa Kemal'den kurtulmak istiyorlardı. Mustafa Kemal'den kurtulduktan sonra İsmet Paşa ile beraber Türkiye, Batı yakasının kontrolünde bir ülke haline getirilmek için adımlar atıldı. İki CHP vardır. Biri 1938'e kadar Mustafa Kemal'in CHP'si, ikincisi Mustafa Kemal'den sonra İnönü'nün CHP'si. Bugünkü CHP, Birinci Dünya Savaşında Mustafa Kemal'e 'Amerikanın mandalığını kabul edelim' diyen ama Mustafa Kemal'in reddettiği İsmet Paşa çizgisindeki CHP. CHP'nin yönetimi vatansız bir anlayışla şekillendirilmektedir."