'Laz Kızı' lakaplı kadının TikTok'ta para kazanması Meclis gündeminde

'Laz Kızı' lakaplı kadının TikTok'ta para kazanması Meclis gündeminde

'Laz Kızı' lakaplı kadının TikTok'ta müstehcen yayınlar yaparak para kazanması Meclis'in de gündemine oturdu. TikTok yöneticileri bugün TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'na davet edildi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformları ile ilgili tartışmalara yol açan konuları görüşmek üzere toplandı. Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın başkanlığındaki toplantıda, TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye (MENAT) Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, bir iletişim danışmanlığı firmasında genel müdür yardımcısı olan Filiz Türkmenoğlu ve aynı firmada Kıdemli Medya İlişkileri Müdürü Murat Karakoç, TikTok Kamu Politikaları Danışmanı Ceyhun Emre Doğru ile fikir alışverişi yapıldı.

'LAZ KIZI' SORUSUNA YANIT

Laz Kızı lakaplı G.D.,'nin yaptığı müstehcen yayınlar gündeme damga vurmuş, kullanıcı gözaltına alınıp bırakıltıkdtan sonra yeniden yayın açmaya başlamıştı. Bu tür yayınlarla ilgili TikTok yöneticileri açıklama yaptı.

TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, “İnsanların suiistimal edilmesi, istismar edilmesi ya da o canlı yayınlarda duygu sömürüsü yapılarak gelir elde edilmesi topluluk kurallarımıza aykırı. Bunu tespit ettiğimiz an o hesaba yaptırım uyguluyoruz. 

KARA PARA AKLAMA İDDİALARI

TikTok üzerinden dijital olarak para aklamaya çalışan kişiler olduğu iddiası hakkında Gelen, “TikTok platformu, kara para aklama dahil olmak üzere herhangi bir yasadışı faaliyet için kullanılması konusundaki bütün bu iddiaları son derece ciddiye alıyor. Dolayısıyla bu iddiaların da gidebildiğimiz kadar üzerine gidiyoruz." dedi.