Lütfü Savaş, Hatay'daki son durumu aktardı: "Yıkılan binalar ve enkaz altında kalan insanlar var"

Lütfü Savaş, Hatay'daki son durumu aktardı: "Yıkılan binalar ve enkaz altında kalan insanlar var"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay'daki depremlerin ardından yaptığı açıklamada "Samandağ ve Defne'de hasarlı binalar yıkıldı" dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cüneyt Özdemir Youtube kanalında katıldığı canlı yayında 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgedeki son durumu aktardı.

Savaş şunları söyledi:

"3 tane üst üste deprem yaşadık. 6.4, sonra Defne'de 5.8, sonra Arsuz'da 4 deprem oldu. İlki baya sarstı, uzun sürdü. Diğerleri uzun sürmedi. Bu üç ilçemizin özellikle Samandağ ve Defne'de hasarlı binalarda yıkılma var. Enkaz altında kalan insanlar konusunda AFAD'a şu ana kadar bilgi geliyor. Destek ve yardım istiyorlar. Antakya merkezde ve Defne merkezde de çok katlı ağır hasar almış binalardan yıkılanlar var. 90'larda yapılan bir köprümüzde hasar var. İskenderun'daki devlet hastanesini boşaltıyorlar. Büyük binalardan eşyasını dışarı çıkartmak için taşıyıcılar tutan insanlar var. Bu taşıyıcıların bir kısmının enkaz altında kaldığına ilişkin şüpheler var. Gelen tüm ihbarları değerlendirmek ve yardım etmek üzere AFAD ve bizim ekipler tüm her tarafa yardıma gidiyorlar. Maalesef 1 mahallemizde hayatını kaybeden insanımız da var. Durum şu an Hatay'da bu."