Mahkum yakınları "af" için Kılıçdaroğlu'na seslendi

Mahkum yakınları "af" için Kılıçdaroğlu'na seslendi

Mahkum yakınları af taleplerini dile getirmek için TBMM'deki CHP grup toplantısına katılarak seslerini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na duyurdu.

2023 seçimleri yaklaşırken muhalefetin gündeme getirdiği ve iktidarın yapmak zorunda kaldığı birçok başlıktan geriye kalan konulardan biri de "af" oldu.

ekran-goruntusu-2023-01-31-221021.png

Af bekleyen mahkum yakınları sık sık sosyal medyada seslerini duyurmak için çalışma yapıyor. Ancak bu kez adres Meclis oldu. Mahkum yakınları TBMM'de CHP Grup Toplantısı'na katıldı.

Çocukları ile CHP grup toplantısına katılan mahkum yakınları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslendi.

MAHKUM YAKINLARI "AF" İSTEDİ

Mahkum yakınları tarafından kurulan Adil Yaşam Derneği, haklarını Meclis'te aramak için Kılıçdaroğlu'na seslenirken, af taleplerini dile getirdi.

ekran-goruntusu-2023-01-31-220840.png

KILIÇDAROĞLU'NU DUYGULANDIRDILAR

"Af istiyoruz" derken gözyaşlarına hakim olamayan mahkum yakınları ve mahkum çocukları, Kılıçdaroğlu'na da duygusal dakikalar yaşattı. Adil yargılanmadıklarını ifade eden mahkum yakınları; genel başkana bir rapor sundu. Adil yargılanma hak ihlalinin yüzde 77 oranında olduğu belirtilen raporda, cezaevlerindeki doluluk oranlarının yakınlarına zorlu şartlar yaşattığı belirtildi.

ADALET ARADILAR

Mahkum yakınları hazırladıkları raporda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a da seslendi. Bozdağ'ın "İçeride bir masumun olması vicdanları sızlatır" sözüne karşılık "Ceza evinde bulunup adil yargılanmayan, orantısız ömürlük cezalar alanlara ne yapmak gerekiyor?" sorusu soruldu.

ekran-goruntusu-2023-01-31-221000.png

KARARLARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTEDİLER

Sunulan raporda FETÖ üyesi olduğu gerekçesi ile görevden alınan hakim ve savcıların verdiği kararların gözden geçirilip geçirilmediği de söz konusuydu. Yargılamada madde ayrımı yapılmadığı için adil yargılanmanın da sağlanmadığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN CEZAEVİ BOŞALTMA VAADİ

Mahkum yakınlarını dinleyen Kılıçdaroğlu ise desteklerini sözlü olarak belirtirken cezaevlerini boşaltacaklarını ve adil yargılanmayı "Yeni Türkiye"de sağlayacaklarına söz verdi.