Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek ekonomiyi eleştirdi: Böyle enflasyon mu düşer?

Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek ekonomiyi eleştirdi: Böyle enflasyon mu düşer?

Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek, iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi. Türkiye’nin ekonomik koşullarını “Büyük tsunami geliyor” diye tarif eden Şimşek “Sürekli para basılıyor. ‘Zam yapmayın’ demekle enflasyon düşer mi” diye sordu.

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 16 Aralık 2022'de Enerji Bakanlığı'nın düzenlediği 'Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Törenine' katıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte kurdele kesti.

Erdoğan'ı karşılama töreninde de bulunan Şimşek'in yıllar sonra Erdoğan'la fotoğraf vermesi, akıllara, 'Nurettin Nebati'nin yerine Şimşek mi geliyor?' sorusunu getirdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Şimşek'in Erdoğan'la yan yana fotoğrafı için “Ben istemedim, adamları (Erdoğan'ı kastediyor) ayarladı” dediği öğrenildi. Şimşek’in “Dönmem. Ancak bana bir görev verilse bile bana bırakmaz, dönmemin bir anlamı olmaz” dediği ifade ediliyor.

Söz konusu habere göre, dolar ve faiz artışlarının yaşanan ekonomik sıkıntıları açıklamaya yetmeyeceğini savunan Şimşek, “Büyük tsunami geliyor. Dünyada birçok ülke parayı, yatırımı çekiyor. Bizde öyle bir durum söz konusu değil” dedi. Enflasyonun ineceği tezlerine katılmadığını da belirten Şimşek, iktidarın ekonomi politikasını ise şöyle değerlendirdi:

“Sürekli para basılıyor, halen de basılacak gibi görünüyor. Böyle enflasyon mu düşer? BİM'e, A-101‘e baskı yapmakla, ‘Fiyatları indirin, zam yapmayın' demekle enflasyon düşmez. Bildiğim bir marketin kâr marjı sadece yüzde 4. Nereye kadar ‘Zam yapmayın' diyebilirsiniz.”