'Market tedbirleri' genelgesi bugünden itibaren uygulamaya girdi! İşte satışı yasak olan ürünler listesi...

'Market tedbirleri' genelgesi bugünden itibaren uygulamaya girdi! İşte satışı yasak olan ürünler listesi...

Art arda yayımlanan genelgeler yüzünden 29 Nisan'da başlayan tam kapanma sürecinin 9. gününde kısıtlamalara dair vatandaşların kafa karışıklığı devam ediyor...

Art arda yayımlanan genelgeler yüzünden 29 Nisan'da başlayan tam kapanma sürecinin 9. gününde kısıtlamalara dair vatandaşların kafa karışıklığı devam ediyor...

 

Koronavirüs vakalarının artmasıyla 29 Nisan'da başlayan ve 17 Mayıs'ta sona erecek olan 'tam kapanma' sürecinde art arda gelen ve kısıtlamaların kapsamını değiştiren genelgeler kafaları karıştırdı. 81 il valiliğine gönderilen 'market tedbirleri’ konulu genelge bugünden itibaren uygulamaya girdi.

Genelgede yer alan maddelere göre, marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

BU ÜRÜNLER SATILMAYACAK! 


Bugünden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.


Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Yeni alınan tüm kararlara, süpermarket ve zincir marketlerin de uymak zorunda olduğu vurgulandı.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

81 İL VALİLİĞİNE GENELGE
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, hangi ürünlerin alınıp satılabileceği ile ilgili yeni bir genelge yayınlandığını açıkladı. İçişleri, 81 il valiliğine, ‘market tedbirleri’ konulu genelgeyi gönderdi. İçişleri Bakanlığı, marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğini bildirdi.


 
Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuru yemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süpermarketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.