Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: SADAT reklamıyla gündeme gelen TV100’ün patronu, Alaattin Çakıcı’nın dostu

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: SADAT reklamıyla gündeme gelen TV100’ün patronu, Alaattin Çakıcı’nın dostu

Medya Ombudsmanı Bildirici, Kılıçdaroğlu’nun katıldığı canlı yayın sırasında SADAT reklamı gösterilmesi hakkında, “Kılıçdaroğlu’nu tehdit amacıyla hazırlanmış silahlı ve maskeli baskın fotoğraflı reklamının yayımlanması ciddi bir yayıncılık hatasıydı" ded

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı canlı yayın sırasında SADAT reklamı gösterilmesi hakkında, “Paramiliter bir örgütlenme olan SADAT’ın, Kılıçdaroğlu’nu tehdit amacıyla hazırlanmış silahlı ve maskeli baskın fotoğraflı reklamının yayımlanması ciddi bir yayıncılık hatasıydı” yorumunu yaptı.

SADAT reklamıyla gündeme gelen TV100’ün patronu Necat Gülseven’in Alaattin Çakıcı’nın dostu olduğunu ve birlikte fotoğraflarının bulunduğunu dile getiren Bildirici, “Bu ilişki açıklanmaya muhtaç” dedi.

Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Çakıcı’nın dostu olduğu anlaşılan Necat Gülseven de kamuoyunda tanınan bir isim değil. Bir otelcilik ve inşaat şirketi olduğu biliniyor. 2021’de AKP’li Belediye Meclis Üyesi Bülent Aydoğdu’yu ölümle tehdit ettiği iddiası içeren haberler yayımlanmış; sonra bu haberlere erişim engeli getirilmiş.

Gülseven’in medyadaki geçmişi de eski sayılmaz. TV100’ü 2018’de satın almış. Sonra 3N Medya’yı kurarak birbiri ardına Show Radyo, Viva Radyo ve Bizimev Tv'yi de gruba katmış. Medya grubunu ve özellikle de TV100’ü hızla büyütüyor. Hatta bir ara Milliyet’i satın alacağı haberleri de çıktı.

Gazetecilik şeffaf olması gereken bir faaliyettir. Sadece içeriğin değil medya kuruluşlarının sahiplik yapısının ve tabii medya sahiplerinin de tümüyle şeffaf olması şarttır. Bir medya kuruluşunun sahiplik yapısı şeffaf değilse, sahibiyle ilgili sorular yanıtlanmıyorsa üretilen haberlerin, yorumların, programların velhasıl bütün içeriğin güvenilirliği tehlikeye düşer.”