Melih Gökçek'in eski yardımcısından bomba açıklama: Ya hapse girecekti ya da..

Melih Gökçek'in eski yardımcısından bomba açıklama: Ya hapse girecekti ya da..

Melih Gökçek'in istifa bırakma kararı dünya basınında da yer buldu. Financial Times, Gökçek'in başkanlık sistemi referandumu nedeniyle görevden alındığını yazdı; eski bir yardımcısı gazeteye "Ya hapse girecekti ya da onu ülke dışına çıkaracak bir terfi alacaktı... 'Hayır' demek gibi bir şansı yoktu" diye konuştu.

İngiliz gazetesi Financial Times, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ‘başkanlık sistemi referandumunda başkenti Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kazandıramamış olmanın bedelini ödediğini’ yazdı. Gazetenin istifa açıklamasına ilişkin haberinde, Gökçek’in bir hafta süren spekülasyonlar sonrasında ‘baskıya boyun eğdiği’ yorumuna yer verildi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Financial Times Gökçek’in eski yardımcılarından birinin istifaya ilişkin değerlendirmesine de yer verdi. İsmi açıklanmayan o kişiye atfen, “Ya hapse girecekti ya da onu ülke dışına çıkaracak bir terfi alacaktı. Türkiye’de işler şu anda böyle yürüyor. ‘Hayır’ demek gibi bir şansı yoktu” ifadeleri haberde yer aldı.

Referandum sonuçlarının veri analizinden sorumlu bir AK Partili yetkili ise gazeteye “İstanbul ve Ankara’yı nasıl kaybettiğimizi anlamak için her oyu, her bölgeyi analiz ettik. Birçok farklı sebebin yanında tabandaki coşku eksikliği ilk fark edilen sonuçlardan biriydi” diye konuştu.

Financial Times gazetesindeki haber şu şekilde devam ediyor:

“Referandum ile gücünü perçinleyen Erdoğan, takip eden aylarda arkasında politik kurbanlar bırakmaya başladı. Yakını gözaltına alınan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti. 4 belediye başkanı daha ya istifa etti ya da edecek. Gökçek, koltuğuna tutunacak gibi göründüğü anda, hükümet yanlısı gazeteler, onu ya CHP ile bağdaştırmaya başladı ya da Fethullah Gülen ile… Bu şekildeki haberler genelde ya hazırlanan bir iddianamenin ya da soruşturmanın habercisi oluyor.” (Kaynak: BBC Türkçe)