Menemen Belediyesi'nde son durum! Açıklamalar ve istifalar peş peşe geliyor...

Menemen Belediyesi'nde son durum! Açıklamalar ve istifalar peş peşe geliyor...

Menemen Belediyesi'nde eski başkan Serdar Aksoy'un tutuklanmasının ardından geçen süre zarfında sular bir türlü durulmuyor.

Meclis üye çoğunluğu Millet İttifakı'nda olmasına rağmen fire verilerek oylamada AKP'nin adayı ile berabere kalınmasının ardından kura çekimi ile AKP'ye devredilen Menemen Belediyesi'nde bu sefer de Menemen Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan birinci oturumunda AKP’li Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan’a 65 milyon TL’lik kredi yetkisi verilmesine ilişkin gündem maddesinde grup kararına uymayarak olumlu oy kullanan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) meclis üyeleri; Hasan Ünal, Ali Aydın ve Yiğit Özge için disiplin dosyası oluşturuldu. 

Kredi yetkisi oylamasında partisinin grup kararına uymayan meclis üyeleri Ünal, Aydın ve Özge geçtiğimiz hafta CHP Menemen İlçe Başkanlığı’na savunmalarını vermişti. Üç meclis üyesinin ortak olarak verdiği savunma metninde; kredi yetkisine olumlu oy kullanma gerekçelerinin işçi ikramiyeleri ve işten çıkarılan işçilerin tazminatlarının ödenmesi olduğu belirtilerek Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel yönetimlerle ilgili 7 maddelik manifestosu hatırlatılmıştı. Ayrıca şu an yargılanması süren Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy döneminde CHP’li meclis üyeleri Deniz Karakurt, Nursel Katipoğlu ve Gürkan Develi’nin de grup kararına uymayıp faaliyet raporuna ret oyu kullandığı ve disiplin sürecinin çalıştırılmadığına dikkat çekilmişti. 

CHP Menemen İlçe Başkanlığı tarafından Hasan Ünal, Ali Aydın ve Yiğit Özge hakkında oluşturulan disiplin dosyaları yarın CHP İzmir İl Başkanlığı’na gönderilecek. İl Başkanlığı’nın bu haftaki yönetim kurulu toplantısında dosyaları gündeme alarak değerlendirmesi bekleniyor.


İSTİFA AÇIKLAMASI GELDİ...

menemen.jpeg


KAMUOYUNA  SAYGIYLA  DUYURULUR

1 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen Menemen Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısında, Menemen Belediyesi emekçilerinin ve Menemenli esnaflarımızın alacaklarına istinaden, Başkanvekiline verilecek borçlanma yetkisine kabul oyu vermemiz ve Grup kararına uymadığımız gerekçesiyle bizi disipline sevk eden, sayın Genel Başkanımızın uyguladığı parti politikasından habersiz, partinin iktidar yürüyüşünden bihaber; menfaatlerinin ve gelecek hesaplarının peşinden koşan; millete karşı siyaset yapılamayacağını anlamamış, hala ‘daha küçük olsun benim olsun’ zihniyetinden sıyrılamamış, şu anlık yetkili olan kişilere yönelik, istifa açıklamamızdır.

BİLİNİZ Kİ; BİZDEN BAĞIMSIZ OLAN GELİŞMELER  KARŞISINDA, BİZE BAŞKA ALTERNATİF BIRAKILMAMIŞTIR.

Değerli Kamuoyu, saygıdeğer Parti Büyüklerimiz.
Hizmetin en iyisine layık İzmirliler ve Menemenliler;

Biz genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘hak, hukuk, adalet’ diyerek, yazın sıcağında binlerce aynı duyguyu taşıyan yurttaşlarla başlattığı, 25 gün süren 420 kilometrelik ‘Adalet Yürüyüşü’nü; günü kurtarmak adına değil, ülkemizde adaletin perçinleşmesi için yaptığına yürekten inanıyoruz.

Biz Genel Başkanımızın düzenlediği çalıştaylarda, üstüne basa basa, yüksek sesle, tüm belediye başkanlarına ve örgüt üyelerine;
“BELEDİYEYİ ADALETLE YÖNETİN, HAKKI HUKUKU HER ORTAMDA SAVUNUN VE GEREĞİNİ YAPIN. BELEDİYE ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARINI EKSİKSİZ KORUYUN. KİMSENİN İŞİYLE AŞIYLA UĞRAŞMAYIN. SİYASİ GÖRÜŞÜ NE OLURSA OLSUN HERKESİ  KUCAKLAYIN VE EŞİT DAVRANIN” diye seslendiği sözlerini ifade ederken; yerel yönetim anlayışının temel ilkelerini hayata geçirmek için bizlere görev verdiğine inanıyoruz.

Biz genel başkanımızın, her ortamda işçiden emekçiden yana tavır koyduğuna; işçinin ve emekçinin haklarını savunduğuna ve bu anlayışını, yüksek bir inançla söylediğine inanıyoruz.