Meral Akşener, depremin vurduğu Gaziantep'te uyardı: "KYK yurtlarından çocuklar dışarı atılıyor, paraları var mı belli değil"

Meral Akşener, depremin vurduğu Gaziantep'te uyardı: "KYK yurtlarından çocuklar dışarı atılıyor, paraları var mı belli değil"

İYİ Parti lideri Meral Akşener, depremin vurduğu Gaziantep'de açıklamalarda bulundu. Bölgedeki eksikleri aktararak iktidara seslendi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıma uğrattığı yerlerden Gaziantep'te depremzedelerle bir araya gelerek, önemli açıklamalarda bulundu. Akşener şöyle dedi:

"TUVATLET, TUVALET, TUVALET"

Tuvalet, tuvalet, tuvalet... Hijyen, hijyen, hijyen... Artık üstünü başını insanların temizlemesi için düzenek kurulması lazım. Barınma ve ısınma yavaş yavaş çözülüyor. Ama her çadır kentlerin çok hızlanması lazım. Hem onların yerini konteyner kentlerin alması lazım. Burada eksiklikler var.

"SALGINA KEMİRGENLER DADANIR VE SALGIN ÇIKAR"

Gördüğüm bir şey var 2-3 gündür. Çöp. Gıda maddelerinden kalan çöpler. Bunlar bir süre sonra salgın hastalıklara sebep olur, kemirgenler dadanır ve oradan salgın çıkar. İlk çocuklarda çıkar. Mutlaka çöplerin toplanması lazım. Toplanamıyorsa kireç dökülmesi lazım üstlerine. Bunun bir salgın hastalık oluşturacak sistemin dışına çıkarılması lazım.

"ÇOCUKLAR İÇİN ÖZELLİKLE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ LAZIM"

İlaç yok. Özellikle ateş düşürücü, çocuklara dair bunun çözülmesi lazım. İnsanların korkusu şu: 2 oda 1 salon ev almış, yıkılmış. Yerine ev verilip verilmeyeceği. Kredi çekmiş, borçlanmış. Eşinin iş yeri yıkılmış. Koca işsiz, hanımefendi ev hanımı. O bankadan çektiği krediyi nasıl ödeyeceğine dair sorular sordu. Bunları iktidarın görevi olarak, onlara ileteceğiz. 

"TABLETİ OLMAYAN BİNLERCE ÇOCUKLA KARŞILAŞTIM"

Bizim kanaatimize göre, muhalefet halkın avukatlığını yapar. İktidar hizmet etmekle yükümlüdür. Sizin sözünüzü iletmek görevi gereği buradayız. Bunların yerine getirilmesi için bunların takibini yapacağız. 

Alınan kararlarla ilgili genç kardeşimiz dedi ki 1 Mart'a kadar okullar ertelendi. Eğitimin ertelenmesi doğru değil. Pandemiyle 2 sene kaybettik. İnterneti olmayan ,tableti olmayan binlerce çocukla karşılaştım. Bu çocuklar 2 yılı diğerlerine göre geride geçirdiği için şansları azaldı. Biz burada yolda gelirken telefonlarımız çekmedi. Bu alt yapının eksik her yerde tamamlanması ve her çocuğa tablet verilmesi gerekiyor eğer bu karar devam edecekse. Takipçisi olacağız.

"285 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VAR"

Bu bölgede okuyan 285 bin üniversite öğrencisi gencimiz var. Üniversiteler süresiz kapatıldı ve KYK yurtlarından çocuklar dışarı atılıyor. O çocuğun, yurttan çıktığı andan itibaren parası var mı belli değil. Çıktı derhal, eve gidene kadar süreç, yatacak yeri var mı? Bunlar hesaplanmadan yaptım oldu ile üniversitelerin kapatılması yanlıştır, bundan dönülmelidir.

"OTELLERE YERLEŞTİRİN, OKULLARA DOKUNMAYIN"

Burada okuyan, 285 bin gencin istedikleri şehirlerde okudukları bölümlerde tekrar eğitimlerine devam etmeleri gerekirken, diğer okulları kapatmak büyük yanlış. Uzaktan eğitim hiç doğru değildir. Bu çocukların geleceği ile oynanmış olur. Pek çok otel yer vermeye hazır. Bu insanları otellere yerleştirin. Okullara dokunmayın. 

"ÇOCUKLARA SAHİP ÇIKIN, DEVLETE TESLİM EDİN"

Sizden ricam. Çocuklara sahip çıkın. Çocuklarınıza sahip çıkın ama ailesini kaybetmiş küçük çocuklara özellikle sahip çıkın. Mutlaka annesini babasını kaybetmiş çocukları devlete teslim edin. Sonra halası, dayısı varsa gelirler. Çocuklar çalınır. Çalındı bir dönem.