Mersin'de yaşanan miting krizinin perde arkasını Vahap Seçer anlattı!

Mersin'de yaşanan miting krizinin perde arkasını Vahap Seçer anlattı!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer CHP'nin Mersin'de yapacağı mitingde yaşanan yer krizinin perde arkasını anlattı. Seçer, Erdoğan’ın alanı dolduramadığını belirtti. CHP’nin mitinginin ise görkemli olacağını söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer CHP'nin Mersin'de yapacağı mitingde yaşanan yer krizinin perde arkasını anlattı. Seçer, Erdoğan’ın alanı dolduramadığını belirtti. CHP’nin mitinginin ise görkemli olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 4 Aralık'ta Mersin Cumhuriyet Meydanı'n da yapmak istediği mitinge valiliğin izin vermemesinin altında Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun mitingindeki kalabalığı karşılaştırmamanın yattığı öne sürüldü. Bu iddiayı gündeme getiren Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Miting yapmamız engellenmek istenen meydan belediyemizin de tapulu malıdır” dedi.

CHP'nin düzenleyeceği mitingde Mersinlilere 3 Ocak'ta 13 km'lik metro inşaatının temelinin atılacağı müjdesi de Kılıçdaroğlu tarafından verilecek. Ayrıca 17 km'lik raylı sistemin de temelinin atılacağı duyurulacak.

NASIL KARAR VERİLDİ?

Mitingin Mersin'de yapılması kararı genel merkez tarafından kararlaştırıldı. Başkan Vahap Seçer, “Mersin miting için iyi bir tercih oldu. En muhalif yer, CHP'nin de en güçlü olduğu kalesi durumunda olan ildir” dedi. Cumhuriyet Meydanı'nda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Eylül 2021'de açılış adı altında miting düzenlediğini belirten Seçer, SÖZCÜ'nün sorusu üzerine şunları söyledi: “Cumhuriyet alanı Mersin Belediyesi'nin tapulu arazisidir. Mersin'de miting alanları belli ama AKP miting alanı yeri olarak belirlenmeyen Cumhuriyet alanında miting yaptı. Aynı yerde CHP de miting yapmak istedi. Vali, CHP'nin o meydanda miting yapmasına izin vermedi. Valiliğin yaptığı devlet adamlığına yakışmadı. İl başkanımız sonunda her zaman miting yapılan Mersin Tevfik Gür Stadı'nın yanındaki alanda miting yapmayı kabul etti. Hangi şart olursa olsun mitingimiz görkemli olacak.”

‘HINCAHINÇ DOLACAK'

Başkan Seçer 4 Aralık'ta yapılacak mitingler için Cumhuriyet Meydanı'nın CHP'ye verilmemesini şu gerekçeye dayandırdı: “Aynı meydanda miting yapmamıza izin verilseydi ertesi gün Erdoğan'ın yaptığı mitingle Kılıçdaroğlu'nun mitinginin fotoğraflarını yayınlayacaktık. Erdoğan'ı mitinginde alanın 4'te 1'i ancak doldurulmuşken Kılıçdaroğlu'nun da aynı alanın tamamının hıncahınç dolu olduğu görülecekti. Aynı meydanda iki mitingin karşılaştırılmasını da engellemiş oldular. Şunu da söyleyebilirim ki gösterilen yeni miting alanının da dolup taşacağına tanık olacağız.”

Belediyemiz başarıları ile halkın gönlüne girdi

Vahap Seçer, mitingin halk tarafından da talep edildiğini, halkın iktidar değişimi istediğini öne sürdü. Seçer, ‘Tek reçetenin seçim olduğunu' ifade etti. Miting alanında taşıma kalabalık olmayacağını, halkın kendiliğinden meydana geleceğini kaydeden Seçer sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP'nin yıllardır yürüttüğü algı operasyonları da birer birer çöküyor. ‘Büyük kentlerde seçimi kazanamazlar kazansa da yönetemezler' algıları gitti. Büyükşehirlerde seçimleri kazandık vatandaşımızın belediyelerimizden büyük memnuniyeti var.  Belediyelerimiz başarıları ile insanların gönlüne girdi.”

‘DEĞİŞİM TALEBİ ARTIYOR'

Seçer, “Bir caddedeki esnafları ziyarete gittiğimiz zaman önceleri  o esnaf bize soğuk davranıyor, CHP'ye oy vermeyeceğini söylüyordu. Bugün aynı yerdeki esnaflara gittiğimizde insanların belediyemize büyük saygısı olduğunu görüyorum. Vatandaşlarda da değişim talebi hızla artıyor. Ayrıca CHP'li belediye olmasından dolayı insanlarımız kentini de sahipleniyor. Sosyal yardımlarda belediye hizmetlerinde ayrımcılık görülmüyor. Bunlar inanıyorum ki sandığa da yansıyacak” ifadelerini kullandı.