MHP parçalanacak mı?  

MHP parçalanacak mı?  

Ülkü Çoban, referandum sonrasını yazdı. MHP parçalanacak mı? Bekir Ağırdır, "MHP parçalanacak, AKP ve BBP arasında paylaşılacak" iddiasında bulundu.

Ülkü ÇOBAN

YURT Gazetesi

Türkiye sancılı geçen bir referandumu geride bıraktı. Referandum öncesindeki gerginlik, halk oylaması gününde dahi hakim oldu. YSK'ya itirazlar, Danıştay'a başvurular, sokaklara dökülen ve halk oylamasında şaibe olduğunu söyleyen insanlar... Peki bundan sonra ne olacak? İşte konunun uzmanlarından çok önemli değerlendirmeler...

Türkiye'nin yüzde 48,5'unun 'hayır' dediği düzenlenmiş yeni anayasa ve ismi tam olarak net bir şekilde bir türlü koyulamayan cumhurbaşkanlığı sistemi nasıl yürürlüğe girecek? Türkiye'nin geleceği nasıl biçimlenecek?

Bu sorunun cevabı akılları ciddi şekilde meşgul ederken, sesler yükselmeye de devam ediyor.

TÜSES (Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı), KÜYEREL, SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı), Frıedrıch Ebert Stiftung iş birliği ile düzenlenen konferansta konuşan Bekir Ağırdır, referandum yarışının kendi kitlesi ile AKP-Erdoğan arasında olduğunu söylerken, Prof. Ersin Kalaycıoğlu referandumda evet oylarının yüzde 30'u geçmesinin bile utanç meselesi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ayşen Candaş ise "Türkiye'nin tarihini değiştireceği söylenen bu durum seçime indirgenmiş durumda. Şu an büyük bir meşruiyet krizi içerisindeyiz. Tablonun fotoğrafı bu..." dedi.


Konda Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır

MHP PARÇALANACAK

*Seçim haritası 3 parçalı Türkiye'yi gösteriyor. Batı, Kürtler ve evet diyenler...
Metropollerde, merkezde yani sanayi, kalkınma gibi gelişmişliklerin olduğu yerde hayırlar önde...

*MHP parçalanacak, bir grup AKP'nin içine, bir grup BBP gibi partilerin içine katılacak.

*Katılım oldukça yüksek ama gelecek siyaset içinde maksimum durum bu...
Kürt seçmen mahalleleri bozulduğu için sandığa gidemedi. Hendek savaşları yüzünden aileler parçalandı. Oradaki insanlar mağdur, mahçup... Referanduma katılmadılar.

*Hayır- evet meselesi sadece siyasi tercih değil. Kimlik ve kutuplaşmanın ürettiği 150 yıllık bir hikaye var. Yarışma, kendi kitlesi ile AKP-Tayyip Erdoğan  arasında oldu. Hayırcılar en başından beri birliktelerdi ve hiç dağılmadılar. AKP içinden gelen eksiği MHP'den gelenlerle tamamladı. Yani yarış bizlerle olmadı. Tayyip Erdoğan ve kendi kitlesinin arasında oldu.

*Türkiye siyaseti konsolide oldu. Oyun böyle oynandığı sürece küçük partilerin hiç şansı olmayacak.

*Türkiye bir oy fazlayı güçlendirirken ve ona dayanırken, gettolaşma giderek artıyor. Üstelik siyaset gettolaşmayı bir yandan da lümpenleştiriyor.

Mesele artık "Selamsız Bandosu" olup olmama meselesi. Hayatın arkasından bakmaya devam edelim mi? Yoksa bir çözüm bulalım mı? "Türkiye için yeni bir ütoptayı nasıl üretebiliriz?" diye düşünmeliyiz. Bu ülkenin geleceğine nasıl müdahale edebiliriz?

*Türkiye referandumdaki bu kararları sürdüremez. Bir çözüm yolu bulmalıyız. 


Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu

REFERANDUM TAM BİR HEZİMET

*Yapılan oylama benim için tam bir hezimet. Yüzde 30'u geçmesi bile bir utanç meselesi. Bir bilim adamı olarak bunları söylemek zorundayım. 

*Yeni bir rejim vardır ama yeni bir anayasa yoktur. "Alaturka Başkanlık" denilebilir. Yok hükmünde dedikleri onlar için ölmüş bir anayasaya 18 madde eklediler. 

*Gerekçelerinin uzaktan yakından demokrasi ile ilgileri yok. Gerekçelerinde bir kere özgürlük lafı yok.

* Aynı mesajı etkin bir şekilde kendi medyalarından tekrar ettiler. Buna MHP ve BBP de katıldı.

*Türkiye uzun yıllar bu meşruluk bunalımında olacaktır. Söz konusu anayasa ile hiçbir şeyi çözemezler. Bu durumda iktisadi kalkınma beklemek de hayaldir.