Milletvekili seçilmeyen Fehmi Başaran'a emekli olmasına rağmen YÖK'ten torpilli koltuk!

Milletvekili seçilmeyen Fehmi Başaran'a emekli olmasına rağmen YÖK'ten torpilli koltuk!

AKP’den Milletvekili Aday Adayı olan Fehmi Başaran, seçimlerde TBMM'ye girememişti. Başaran, Sayıştay kontenjanından 2016 yılında 1.5 yıllığına atandığı YÖK’teki görevini hala sürdürmeye devam ediyor.

YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Fehmi Başaran'ın, 7 Haziran 2015’teki genel seçimler için Sayıştay Başkan Yardımcılığı görevinden emekliliğe ayrıldığı biliniyordu.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; Milletvekili olamayan Başaran, emekli olmasına karşın Sayıştay kontenjanından YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirildi. YÖK’e Sayıştay kontenjanından atanan başka bir ismin görev süresini tamamlamak için bir buçuk yıllığına seçilen Başaran, halen koltuğu terk etmedi.
 
AKP iktidarları döneminde, “Belirli isimlerin kayrılması amacıyla” kullanıldığı gerekçesiyle eleştirilen kamu atamalarında tartışmalı bir uygulama daha açığa çıktı. Sayıştay’dan AKP milletvekili olabilmek için ayrılan Başaran, seçimlerin ardından YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirildi.

1953 Konya doğumlu Başaran, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra sırasıyla Kaymakamlık ve Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanlığı yaptı. Kamuda çeşitli görevler alan Başaran, 1998 yılında TBMM Genel Kurulu’nca Sayıştay Üyeliği’ne seçildi. Başaran 2011 yılında Sayıştay Başkan Yardımcılığı görevine kadar yükseldi. 7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde siyasete atılmak isteyen Başaran, Sayıştay’daki görevinden ayrıldı, AKP Konya Milletvekili Aday Adayı olomuştu.

Milletvekili olamayan Başaran’ın imdadına Sayıştay Başkanlığı yetişti. YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Ahmet Gümüş, Nisan 2015’te Sayıştay Üyeliğine seçilince YÖK’teki Sayıştay kontenjanı boş kaldı. Başkanlık, Gümüş’ün YÖK’te kalan görev süresini tamamlamak için Başaran’ı 13 Mayıs 2016 tarihinde YÖK Denetleme Kurulu Üyeliği’ne getirdi. Kendisinden önceki ismin kalan görev süresini tamamlamak amacıyla bir buçuk yıllığına seçilen Başaran, yeni üye seçilmediği için YÖK’ten ayrılmadığı ortaya çıktı.