Milli Eğitim Bakanı Tekin'den 'mülakat' açıklaması! Erdoğan seçim öncesi vaat etmişti

Milli Eğitim Bakanı Tekin'den 'mülakat' açıklaması! Erdoğan seçim öncesi vaat etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçimleri öncesi vaat ettiği mülakatın kaldırılması konusu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuda personel alımında mülakat uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Tekin, AKP Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kamuoyunda sıkça tartışılan ve 2023 seçimleri öncesinde kaldırılacağı vaat edilen mülakatla ilgili soruyu cevaplayan Tekin, mülakat düzenlemesine karşı çıkanları 'yüzde 100 mülakat etkili olsun' demekle suçladı.

"MÜLAKATA KARŞI ÇIKANLAR BU DÜZENLEMEYİ İPTALE TAŞIYORLAR"

Tekin, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

"Bir şeyi atlıyorlar. Şu andaki mevcut duruma göre mülakat yüzde 100 etkili öğretmen arkadaşlarımızın atanmasında. Biz mülakatın etkisini yüzde 50'ye düşürüyoruz ama ilginç bir şekilde mülakata karşı çıkanlar bu düzenlemeyi iptale taşıyorlar. Yani 'yüzde 100 mülakat etkili olsun' diyorlar. Burada bir çelişki var, anlamakta zorlanıyorum. Biz yönetmeliğimizi yayınladık, süreci ona göre işleteceğiz."

"GÜNDEMİMİZDE ÖYLE BİR ŞEY YOK"

Tekin, "Mülakatın tamamen kaldırılması söz konusu mudur?" sorusuna ise "Şu an bizim gündemimizde öyle bir şey yok. Ben Bakan olarak yasal düzenlemeye göre işlem yapıyorum, mevcut elimizdeki yasal düzenlemeye göre” yanıtını verdi.