Milli Görüş'ten AKP'yi çok kızdıracak '94 ruhu' çıkışlı eleştiri!

Milli Görüş'ten AKP'yi çok kızdıracak '94 ruhu' çıkışlı eleştiri!

Milli Görüş'ün yayın organı Milli Gazete yazarı Zeki Ceyhan "Yenilendik diye sevinmek" başlığıyla kaleme aldığı yazıyla AKP'ye eleştiride bulundu.

Milli Görüş'ün yayın organı Milli Gazete yazarı Zeki Ceyhan "Yenilendik diye sevinmek" başlığıyla kaleme aldığı yazıyla AKP'ye yüklendi. Ceyhan, AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in partisinin 81 il başkanının 52'sinin, 973 ilçe başkanlığının ise 715'i değiştirildiğine yönelik açıklamasını hatırlatarak şöyle devam etti:


"AKP Genel Başkan Yardımcısı’nın bu açıklaması yandaşlar tarafından sevinçle karşılanıyor ve “yenilendik” diye zevkten dört köşe oluyorlar. Peki, iktidar partisi bu değişiklikler ile gerçekten de yenilenmiş oldu mu? Yoksa sadece “isimler” değişti, “zihniyet” aynen kaldı mı? Yakın çevremizdeki AKP’li dostlarımıza baktığımız zaman yapılanın isim değişikliğinden başka bir şey olmadığını görüyoruz"

ZİHNİYET DEĞİŞMEDİ
Parti yönetiminde isimlerin değiştiğini ama "birbirlerini karalama zihniyetinin değişmediğini" vurgulayan Ceyhan şu ifadeleri kulandı:

"Yine birbirleri hakkında ileri geri konuşmaktan geri kalmıyorlar. Yine kendileri gibi düşünmeyenleri hain olarak damgalıyorlar. Yine birbirlerinin ayağına çelme takabilmek için canla başla çalışıyor ve adeta yarışıyorlar."


Ceyhan, AKP'nin “94 ruhu”nu bulamayacağını belirterek "Hani şimdilerde “94 ruhu” diye yana yakıla andıkları bir ruh var ya o ruh hâlâ bulunabilmiş değil! Bulunması da mümkün değil" diye ekledi. "İktidar partisinin eski günlerine dönebilmesi için önce bir nefis muhasebesi yapması ve acil zihniyet değişikliğine gitmesi gerekli" diye yazan Ceyhan kutuplaştırıcı ve kamplaştırıcı siyaset dilini terk edilmesinin gerektiğini kaydederek yazısını şöyle sonlandırdı:


"94 ruhu dedikleri dönemde herkesin her amacı bir kişiyi daha kazanabilmekti! Şimdi böyle bir şey söz konusu mu? Bir kişi kazanma yerine birçok kişi dışlanıyor. Ve sonra da yenilendik diye seviniliyor. “Zihniyet” değişmediği sürece “tüm il ve ilçe başkanları” değiştirilse bile olumlu bir sonuç almak mümkün olmayacaktır. Yaptıkları makyaj tazelemekten başka bir şey değil!"

 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Erdoğan 24 Şubat'ta partisinin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'yi açıklarken "1994 ruhuyla 2023 hedeflerimizi gerçekleştirecek bir arkadaşımız" açıklamasında bulunmuştu.