Milyonlarca çalışana uyarı! 3-4 milyon kişi işsiz mi kalacak?

Milyonlarca çalışana uyarı! 3-4 milyon kişi işsiz mi kalacak?

Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, asgari ücret komisyonu toplantısı öncesi dikkat çeken bir yazı kaleme alarak "Zam bir yana ücret aldığınıza şükredeceksiniz" dedi.

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı 2024 yılı için asgari ücrete yapılacak maaş zammında. Asgari ücret Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere kararlaştırılacak yeni asgari ücret belli olacak. Bununla birlikte asgari ücrette önümüzdeki yıl ikinci bir ara zam olmayacak.

"VATANDAŞ AÇLIK SINIRININ ALTINDA ÜCRETTE BİLE REİSLERİNE KOŞTU"

Ekonomi yazarı gazeteci İbrahim Kahveci, "Ücrete bile şükredeceksiniz" başlıklı yazısında asgari ücreti değerlendirdi. Kahveci'nin Karar'daki yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"Dikkat ederseniz ekonomi yönetimi ısrarla enflasyonun bir nedeninin yüksek ücretler olduğunu söylüyor. Bana göre bu çok yanlış bir varsayım ama onlar da haklı... Çünkü vatandaş açlık sınırının altında ücrette bile REİS’lerine koştu. En düşük emekli maaşı 7500 lira ile dururken herkes REİS dedi. O zaman yönetiminin düşük ücret için önünde bir engel yoktur. Toplumu daha da fakirleştirmek için önlerinde geniş bir alan mevcut.

"3-4 MİLYON CİVARI KİŞİNİN İŞİNİ KAYBEDECEĞİNİ DEFALARCA YAZIYORUM"

Ama asıl mesele şudur: Önümüzdeki dönemde kemer sıkma sürecinde düşük ücrette bile iş bulmak zorlaşacaktır. Hatta 3-4 milyon civarı kişinin işini kaybedeceğini ben defalarca yazıyorum. (Seçimlerden önce yazdım) Bakınız 2019 yılında kemer sıkma politikasında 2 milyon 252 bin lise ve altı eğitimli işini kaybetmişti. Şimdi çok daha sert bir kemer sıkma politikası gelecek ve de artık dış politikada da feci şekilde sıkışmış durumdayız.

"TÜRKİYE ZOMBİ ŞİRKETLERDE DÜNYA LİDERİ"

Ben derim ki ücretin düzeyine bakmayın ve işinize sahip çıkın. Çünkü Türkiye zombi şirketlerde dünya lideri. Yani batmak durumda şirketimiz çok fazla. Artık düşük faiz ve ucuz emek bileşeni ile süren bu yalancı cennet bitiyor. Sizlere resmen deniyor ki, 'bir ücret alıyorsanız sevinin, seviyesi hiç önemli değil'. Haklılar..."