Müge Anlı: Özür dilemem, burası BM değil her dilden tercüman yok

Müge Anlı: Özür dilemem, burası BM değil her dilden tercüman yok

Tatlı sert programında zazaca konuşan bir kadını programdan çekilmesiyle başlayan tartışmalarda özür dilemesi istenilen Müge Anlı ''Özür dilemeyeceğim. Burası BM değil her dilden tercüman yok" diyerek tavrını ortaya koydu.

ATV'de yayınlanan 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programına katılan bir kadının Zazaca konuştuğu için yayından alınması tepki çekmişti.

Kadını yayından aldığı için eleştirilen ve özür dilemesi istenen Müge Anlı, "Ben özür dilemem, neden biliyor musunuz? Ben bir şey söylemedim" dedi.

Birçok kesim tarafından eleştirilen sunucu Müge Anlı, yayınında eleştirilere cevap verdi.

Anlı, kendisine gelen eleştirilere 'Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem. Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten." diyerek eleştirilere tepki verdi.

Anlı şu ifadeleri kullandı; "Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok, Yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazacaya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de "Böyle konuşturttunuz" diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var? Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara söyletmem de zaten. Niye söyleteyim? Yıllarca aynı topraklarda yaşadık, kız aldık kız verdik. Aşık olduk biz Zazaya. Rica ederim, nasıl olayları buraya getiriyorsunuz."

Anlı konuşmasını çöyle noktaladı: "Makam işgal edenler de lütfen izlesinler sonra da insanları galeyana getirmek yerine doğruyu anlatsınlar. Aklından benimle ilgili şu kadar kötü bir düşünce geçiren Zaza kardeşlerim varsa ben bu açıklamayı onlar için yapıyorum. Başımın üzerinde yeriniz var. Burada kimsenin ne dinine ne diline ne de ırkına laf edemez burası Türkiye Cumhuriyeti böyle bir şey yapan da cevabını alır."