Muharrem İnce’nin TV performansı dillere destan oldu: ‘Karşısındakilerin hali acıklıydı’

Muharrem İnce’nin TV performansı dillere destan oldu: ‘Karşısındakilerin hali acıklıydı’

CNN Türk’teki yayında cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi hedef alan soruların neredeyse tamamen Erdoğan'ı koruma ve kollama soruları oldukları belirtildi ve “Karşısında oturanlar dut yemiş bülbüle döndü. Sahayı neredeyse tümüyle İnce’ye bıraktılar. İnce tek kale oynadı” yorumu yapıldı.

T24 yazarı Hasan Cemal, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin CNN Türk'teki performansını değerlendirirken, “Tek kale oynadı. Güzel goller attı. Birçok doğruyu ifade etti” dedi. Sorulan sorulara, hafif tertip müstehzi olmaya gayret eden üslup ve söylemlere bakınca gazeteci olarak üzüldüğünü belirten Cemal, “İnce’nin karşısındakilerin halleri acıklıydı, biraz da şaşkın yüz ifadeleriyle dut yemiş bülbüle döndüler. Sahayı neredeyse İnce’ye bıraktılar” değerlendirmesinde bulundu.

Hasan Cemal, ‘Muharrem İnce'nin barış ve demokrasi için zincirleri kırabiliriz sözüne katılıyorum!’ başlıklı yazısında, İnce’yi izlerken aklına takılan soruları, “Gazeteci eğer gerçek gazeteciyse, Erdoğan'ı koruma kollama diye bir görevi, bir misyonu yoktur, olamaz. Gazeteci eğer gerçek gazeteciyse, aman beyefendi rahatsız olmasın diye gazetecilik yapmaz ” diye sıraladı.

Bu durumun bir örneğini, Muharrem İnce'nin perşembe gecesi CNN Türk'te üç saat süren programında da izlediğini ve sorulan soruları dinlediğini, jestlere mimiklere dikkat ettiğini belirten Hasan Cemal, şunları kaydetti:

‘SORULAR SANKİ ERDOĞAN ADINA SORULDU’

“Hafif tertip müstehzi olmaya gayret eden üslup ve söylemlere baktım. Gazeteci olarak üzüldüm.

Ayrıntıya girmek istemiyorum. Şu kadarını söyleyebilirim: Muharrem İnce'yi hedef alan sorular neredeyse tamamen Erdoğan'ı koruma ve kollama sorularıydı. Sanki onun adına sorulmuştu.

Ama şunu da belirtmeliyim: Erdoğan, Muharrem İnce karşısındaki bu performanstan, eminim, memnun kalmamıştır. Ayrıca, İnce'nin tam üç saat boyunca CNN Türk'te bu kadar serbest atış yapabilmesi de canını sıkmış olabilir.

TEK KALE OYNADI

Muharrem İnce tek kale oynadı. Güzel goller attı. Birçok doğruyu ifade etti.

Demokrasi dedi. Bağımsız yargı dedi. Ayağa kalkmayan, çay toplamaya gitmeyen, ceketinin önünü iliklemeyen gerçek yargıçlardan oluşan bir yargı düzeninden yana olduğunu vurguladı. TRT gibi borazanlık yapmayan medya özlemini dile getirdi. Kindar değil özgür nesil istedi. Eleştiren, sorgulayan nesil istedi. Cumhurbaşkanıyla ilgili eleştirel karikatürler çizen nesiller istediğini belirtti. Bir ailenin yapacağı çocuk sayısından köprünün yerine kadar, futbola kadar her konuda karar veren bir tek adam rejimi değil, demokratik bir hukuk devleti istedi.

Muharrem İnce böyle konuştu.

Karşısında oturanlara gelince...

Biraz da şaşkın yüz ifadeleriyle dut yemiş bülbüle döndüler. Halleri acıklıydı. Sahayı neredeyse tümüyle İnce'ye bıraktılar. Öte yandan, Muharrem İnce'nin şu sözlerinin altını özellikle çizdim:

Ezber bozmak istiyorum.

Zincirleri kırabiliriz.

Uzlaşma zor değil.

Demokrasi için daha büyük bir uzlaşmanın, bir koalisyon kültürünün kapısını açabiliriz.

İnce'nin bu sözlerinin altına ben de imzamı atıyorum.”