Müzeler siyonistlere mi emanet edildi?

Müzeler siyonistlere mi emanet edildi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Müze ve Örenyeri gişelerinin işletmesi için açtığı ihaleyi kazanan, aynı zamanda kutsal emanetlerden de sorumlu olacak olan Sicpa firmasının Siyonizm destekçisi olduğu iddia edildi.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Müze ve Örenyerlerinden Topkapı Sarayı, Ayasofya, Topkapı Sarayı Harem Dairesi,  İstanbul Arkeoloji, Türk ve İslam Eserleri, Pamukkale, Efes ve Göreme gibi Müze ve Örenyerlerinin de içinde bulunduğu 54 Müze ve Örenyerinin gişelerinin işletmesi için yapılan ihaleyi  İsviçre kökenli Sicpa Turkey firması gerekli yeterlilikleri sağlayarak açık artırmaya katılma hakkı kazanmıştı.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında düzenlenen ihaleye katılan üç firmadan biri olan Sicpa, 1927'de Maurice Amon tarafından İsviçre'de kurulan ve İsrail'e desteği ile bilinen bir işletme olarak tanınıyor. Sitesinde yer alan bilgiye göre yüzden fazla ülkenin paraları ile bilet, çek, pasaport, kimlik kartı gibi değerli evraklarının güvenlik uygulamasını yürüten ve Türk Lirasının güvenlik hizmetlerini de yapan firmanın, aynı zamanda en büyük Yahudi finansörlerinden olduğu belirtildi.

FİRMANIN TÜRKİYE ORTAĞI AKP'Lİ Mİ?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski danışmanlarından Cüneyd Zapsu'nun asistanı ve bir dönem AKP’nin milletvekili adayı da olan Cavidan Gülşen Ekşioğlu 190 ülkede faaliyet gösteren şirketin Türkiye ayağının %30 ortağı olduğu iddia edildi. Sicpa ile ilgili bir diğer iddia ise, firmanın ortağı ve yöneticisi Philippe Amon'un, Siyonizm çizgisindeki JN1 adlı haber kanalı, Yahudi Dünyası Konferansı (Jewish World Conference) ile  İsrail'in önemli kurumlarından Siyonist Herzilya'nın da finansal destekçilerinden biri olduğu yönünde. 

KUTSAL EMANETLERDEN DE SORUMLU OLACAK

İhalenin Sicpa şirketine verilmesi onaylanırsa söz konusu şirket Topkapı Sarayı içinde bulunan Kutsal Emanetler bölümünün de sorumluluğunu üstlenecek.