Naci Görür belediye başkanlarına seslendi! Deprem için yapılması gerekenleri madde madde açıkladı

Naci Görür belediye başkanlarına seslendi! Deprem için yapılması gerekenleri madde madde açıkladı

Prof. Dr. Naci Görür belediye başkanlarına çağrıda bulunarak olası büyük depremlere karşı alınması gereken önlemleri tek tek açıkladı.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından 'Belediye Başkanlarına Duyuru' başlıklı bir mesaj yayımladı.

ekran-goruntusu-2023-02-11-125527.png

Türkiye'deki hemen her şehrin deprem tehlikesi ile karşı karşıya olduğunun altını çizen Naci Görür, kentlerin deprem dirençli hale getirilmesi için belediye başkanlarının yapması gerekenleri madde madde açıkladı.

ekran-goruntusu-2023-02-08-143609.png

İşte Naci Görür'ün belediye başkanlarına açık çağrısı...

"KENTLERİMİZ TEHDİT ALTINDA"

"Kimi kentlerimiz deprem açısından çok tehlikeli, kimisi ise görece daha az tehlikeli ama hepsi de öyle veya böyle tehdit altında. Bu ülkemizin tektonik özelliklerinden dolayı böyle. Belediye başkanı olarak kentiniz deprem dirençli olsun istiyorsanız yapacağınız işler şunlar:

ekran-goruntusu-2023-02-07-200459.png

KENT PLANLAMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Kentin ciddi bir mikro-bölgeleme çalışmasını yapmalı ve kentinizin mekan kullanımı, imarı, iskanı, ve tüm fiziksel gelişimini bu çalışmanın verilerine göre planlamalısınız.

ekran-goruntusu-2023-02-10-132852.png

BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR ÖNERİSİ

Kentinizi tehdit eden depremi üretecek fay sistemini bu çalışmaya göre analiz edip eğer bu sistem çalışırsa kente nasıl hasar vereceğini bilimsel olarak araştırmalısınız.

ekran-goruntusu-2023-02-07-005058.png

DEPREMDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Deprem sırasındaki hasar ve can kaybınızı kentinizin şu bileşenlerini analiz ederek bulabilirsiniz: Halk, altyapı, yapı stoku, ekosistem/çevre ve ekonomi. Bu analizler deprem gelmeden önce yapılmalı ve deprem gelirse bu bileşenlerin nasıl zarar göreceği bulunmalıdır. Daha sonra da depremden önce zarar azaltıcı çalışmalar yapılmalıdır. Unutmayın bir kenti depreme hazırlamak ancak böyle olur. Yoksa sadece bina yenilemekle olmaz. O olsa olsa müteahhitlik projesi, rant projesi olur. Yerel yönetimlerin el değiştirdiği bu süreçte ilgililere önemle duyrulur. Sevgiyle."

ekran-goruntusu-2024-05-27-195124.jpg