Naci Görür canlı yayında açıkladı! Büyük İstanbul Depremi hangi illerde yıkıma yol açar?

Naci Görür canlı yayında açıkladı! Büyük İstanbul Depremi hangi illerde yıkıma yol açar?

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremine dikkat çekerken, başka hangi illerin deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür tv100 Ana Haber'de Ece Üner'e değerlendirmelerde bulundu. 

Görür'ün açıklamalarından satır başları şöyle:

"DENİZDEKİ DALGALAR, HAVA BASINCININ DENİZDE YAPTIĞI ÇEKİLMELERDİR"

"Bunun depremle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu klimatolojik ve oşinografik olayların sonucudur. Denizdeki dalgaların, hava basıncının denizde yaptığı çekilmelerdir. Bu çok yaygındır. Depremle hiçbir ilgisi olduğunu sanmıyorum, endişe edecek bir durum görmüyorum."

"MARMARA'DA DEPREM YAKLAŞIYOR"

"Marmara’da 7’nin üzerinde 30 yıl içinde bir deprem olasılığı her an olmak kaydıyla bu olasılık %62’dir denildi. 23 yıl geçti, bu olasılık daha da arttı. Bu olasılık 80'lere tırmandı. Marmara'da deprem yaklaşıyor. Kimi arkadaşlar çıkıp 2040-2045'e kadar olmayacak diyor ama çalışmada 30 yıl içinde olma olasılığı yüzde 62 denildiği için 15 sene oynayabilir. İstanbul'u rahatlatmak istiyorsak deprem gerçeğini kabul edip şehri deprem dirençli hale getirecek çalışmalar yapalım."

"MARMARA KIRILACAK"

"Marmara'nın batısı Şarköy'de 1912'de, doğusunda 1999'da Gölcük depremi olduysa Marmara kırılacak demektir. Maraş'a dikkat çektiğimizde sadece bunu ben söyledim demeyi kabul etmiyorum. Biz yer bilimciler olarak tehdit olarak gördüğümüz yerleri söylüyoruz."

MARMARA DEPREMİNDE HANGİ İLLER HASAR ALIR?

"Marmara Bölgesi dediğimiz zaman sadece İstanbul, Tekirdağ, Silivri demiyoruz. Marmara’nın güneyi Bursa, Balıkesir, Çanakkale gibi yerlerde de 7’nin üzerinde bir depremde çoğumuz hasar alırız."

"7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUZ"

"Bunun dışında Erzincan'ın doğusu ve Karlıova arasında Yedisuyu fayının üzerine Pülümür'un bulunduğu yerde 7.4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. En son deprem orada 1794 senesinde olmuştur."

"KARLIOVA-BİNGÖL'DE 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLİYORUZ"

"Karlıova-Bingöl arasında 7.2 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Burada da en son deprem 1866 yılında oldu. Son depremler biraz Adana-Antakya'da daha özenli olmamızı gerektiriyor. Maraş depreminin enerjisinin bir kısmı bu bölgeyi, Kıbrıs'ı etkileyebilir ancak Kıbrıs’ın deprem tehdidi daha çok güneyinde."

"İZMİR, MUĞLA, ANTALYA ÖZENLİ OLSUN DİYORUZ"

"Hakkari yöresinde sıkışmışlık olduğunu düşünüyor ve orada deprem bekliyoruz. Yer bilimcileri olarak İzmir'de endişemiz var. İzmir yarımadası da çok sayıda fayla bölünmüş durumda. Ege'nin gerilim altında olan bir yer. Kıbrıs'tan tutun Muğla, Antalya'ya kadar bu depremlerin bir etkisi oluyor. Buralarda özenli olunsun diyoruz."

"DEPREM DİRENÇLİ YERLER OLUŞTURMALIYIZ"

"Biz bilim insanları olarak öngörülü ve özenli olunması için söylüyoruz. Biz bir an önce deprem dirençli yerler oluşturmalıyız. Depremi durduramayız ama zararını azaltabiliriz. Halkımız deprem olmadığı zaman neden hiç pinpirikli olmuyor? Depremi deprem olmadan konuşalım. 1 ay sonra bunu da unutacağız. Unutmayın, korkup telaşlanmak yerine talepte bulunun. Türkiye'nin en temel sorunu depremdir."