Naci Görür tehdit altındaki şehri açıkladı: "Bu fayın zamanı geldi. Deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir"

Naci Görür tehdit altındaki şehri açıkladı: "Bu fayın zamanı geldi. Deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir"

Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'deki depremlere dair değerlendirmelerde bulundu. Deprem beklenen illeri açıklayan Görür, o ilimize dikkat çekti.

Prof. Dr. Naci Görür bir televizyon programında depremlere ilişkin değerlendirmeler yaptı. Deprem beklenen illeri sıralayan Görür Tunceli’yi işaret ederek uyardı.

Tunceli’nin Pertek ilçesinde meydana gelen 3.1 büyüklüğündeki deprem endişeye yol açmıştı. Depremi hisseden yurttaşları korkutacak bir uyarı da Prof. Dr. Naci Görür’den geldi. Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir televizyon programında "İlk kez açıklıyorum" diyerek vatandaşları uyardı.

"TUNCELİ TEHDİT ALTINDA"

Prof. Dr. Naci Görür "Türkiye’de Tunceli tehdit altında. Bugün Tunceli’den kimse bahsetmiyor ama Tunceli tehdit altında çünkü Erzincan- Karlıova arasında Yedisu fayı var. Bu fay en son 1790’lar da deprem üretmiş. 250 senede bir deprem üretme periyodu var. 1794’e 250 koyarsanız günümüze yaklaşırsınız. Dolayısıyla tehlikeli orası.

"7.4'E KADAR DEPREM ÇIKABİLİR"

Özellikle Pülümür’ün olduğu yer. Gerçi yoğunluğu fazla değil nüfusu ama insanlarımız yaşıyor köylerimiz var. Biz zaten Erzincan-Bingöl-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay eğer deprem üretirse 7,4’e kadar deprem çıkabilir. Bu fay Tunceli’ye fazla uzak değil. Tunceli’ye yakın Tunceli hemen bu fayın güneyinde." İfadelerini kullandı.