NATO'dan İsveç ve Finlandiya hakkında açıklama

NATO'dan İsveç ve Finlandiya hakkında açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya ile ilgili açıklama yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, haber sitesi Politico'nun sorularını yanıtladı.

"ÜYELİKLER KISA SÜREDE MÜMKÜN DEĞİL"

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvuruları hakkında Türkiye'nin güvenlik endişelerinin gidermek için çalıştıklarını, üyeliklerin çok kısa sürede mümkün olmayabileceğini söyledi.

Stoltenberg şunları söyledi:

"TÜRKİYE TERÖR SALDIRILARINDAN EN FAZLA ÇEKEN ÜLKE"

"Finlandiya ve İsveç konusunda da uzlaşı içinde olduğumuza inanıyorum. Ancak yapmamız gereken oturup şimdi Türkiye'nin yaptığı üzere müttefiklerin ifade ettiği farklılıkları ve endişeleri gidermek. Türkiye'nin terör saldırılarından en fazla çeken ülke ve NATO müttefiki olduğunu kabul etmemiz gerek."

"TÜRKİYE, UKRAYNA'DAN GIDANIN ÇIKARILMASI İÇİN ÖNEMLİ İŞLER YAPIYOR"

"Türkiye, Irak ve Suriye'ye sınırı olan çok büyük öneme sahip bir ülke. Terörle mücadele çok önemli bir rol oynadı ve oynuyor. Aynı zamanda bir Karadeniz ülkesi olarak önemli rolü var. Örneğin şimdi Ukrayna'dan gıdanın çıkarılması için önemli işler yapıyor."

"ÇÖZÜM BULACAĞIMIZI ÜMİT EDİYORUM"

"Türkiye endişelerini ifade ettiğinde tabii ki oturup bunları gidermeye çalışacağız. Şu anda yaptığımız da bu. Finlandiya ve İsveç'in en kısa zamanda üye olmalarına izin vermek için bir çözüm bulacağımızı ümit ediyorum."