Neden istifa etmiyorlar?

Neden istifa etmiyorlar?

AKP Genel Merkezi tarafından istifaları istenen Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanları, iki haftayı geçmesine rağmen hala bu yönde karar almadılar. Kamuoyu iki soruya cevap arıyor: Neden istifaya zorlandılar ve bunca zaman geçmesine rağmen neden istifa etmediler. İşte ayrıntıları…

İki haftayı geçmesine rağmen AKP Genel Merkezi tarafından istifaları istenen üç belediye başkanının henüz istifa kararı almamasıyla ilgili iki sorunun cevabı aranıyor; Adı geçen belediye başkanları neden istifaya zorlanıyor ve bunca zaman geçmesine rağmen neden hala istifa etmediler?

Söz konusu soruları köşesine taşıyan İnternet Haber yazarı Süleyman Özışık’a göre, Gökçek son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asla affetmeyeceği bazı işlere karıştı. Bülent Arınç ile girdiği kavga, partiye beklenilenin çok üzerinde zarar verdi. AKP'nin adı bu tartışma nedeniyle "Parsel parsel veren parti"ye çıktı. Gökçek’in diğer hatası ise 7 Haziran seçimlerinde oğlu Osman Gökçek'in milletvekili olabilmesi için kulis çalışmaları yapması, bunda başarılı olamayınca bu kez oğlunun Ankara Ticaret Odası seçimlerini kazanabilmesi için yakın çevresine binlerce şirket kurdurduğunun öne sürülmesi oldu. Gökçek bu iddiaları yalanlamadı. Gökçek’in twitter üzerinden yazdığı mesajlar ise Erdoğan'a sempati duyan muhalif seçmenlerde büyük antipati oluşturmaya başladı.

‘Altepe’nin suç dosyası kabarık’

Özışık, diğer belediye başkanları ile ilgili şunları yazdı:

“Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin istenmeyen adam olmasının altında onlarca neden var. Bir başka deyişle, Altepe'nin suç dosyası bir hayli kabarık. 17/25 Aralık sonrası belediyedeki Fetö'cü başkan yardımcılarını ve Altepe'nin bunları nasıl koruduğunu belgeleriyle bir bir açıklamıştım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bile, Fetö ile ilişkili olduğu kesinleşen isimleri yanından ayırmayan Altepe, bu durumu eleştirip isyan edenlere de aldırış etmemişti. Bunun yanısıra bulunduğu ortamlarda, "Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asker arkadaşıyım" demesi, Ankara'dan gelen Fetöcü temizliği ile ilgili talimatlara uymaması ikinci büyük hatası oldu.

‘Uğur’un durumu çok daha karışık’

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un durumu çok daha karışık...Sert mizacı ile tanınan Uğur, Balıkesir'de İl Teşkilatı ile bazı milletvekillerinin yaptığı bazı hataları açıktan dillendirince, taraflar arasında gizliden gizliye süren bir çekişme yaşandı. En son, AK Parti İl Teşkilatı'nın Erdoğan'a sosyal medya hesaplarından hakaret eden CHP'li bir kadını, Kadın Kolları Başkanı seçmesi, Denizli'de oturan bir delikanlıyı Gençlik kolları Başkanı yapması üzerine duruma isyan edip kavgayı açıktan yürüten Uğur, son ilçe teşkilat seçimlerinde bu teşkilat ve milletvekillerini medya önünde eleştirdi. Bu kavga, Uğur'un Ankara'da istenmeyen adam ilan edilmesine neden oldu. Kendisiyle görüşen parti yönetimi, "Kavgaların davaya zarar veriyor" diyerek istifa etmesini istedi.

Neden istifa etmiyorlar?

Gelelim bu isimlerin neden istifa etmediği sorusuna...

Gökçek'in direnme, kazan kaldırma gibi bir kararı yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikinci kez görüşüp kendisini ikna etmeye çalıştığı için istifasını geciktirdi ancak beklenen randevuyu alamayınca pes etti. Bu hafta istifa edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un da Erdoğan'a karşı gelme gibi bir eğilimi yok. Yalnız kendisini kıran, hatta kızdıran bir durum var. "Cumhurbaşkanımızın bilgisi dışında  gelişen bazı nahoş ve hatta çirkin olaylar oluyor" dediğini ve Cumhurbaşkanı ile bu konuları konuşmak istediğini biliyorum.  Şahsi kanaatimi söylemem gerekirse, Balıkesir'de yaşananlar, bir dönem Şanlıurfa'da yaşanan Eşref Fakıbaba olayına dönüşebilir..

Son olarak Recep Altepe...Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'nın saf ayağına yatmasına aldanmayın. Kendisi, birileriyle yaptığı istişareler sonucunda açıktan bir direniş gösterme kararı almış.

Kiminle görüştüğüne, direniş tavsiyesini kimden aldığını merak ediyorsanız, küçük bir ipucu vereyim.

Erdoğan'la karşı karşıya gelmekten çekinmeyen, ama Erdoğan'ın karşısına çıkmaya yürekleri yetmeyen AK Parti içindeki en büyük üç muhalif isimden...

Tahmin etmişsinizdir kimlerden bahsettiğimi...”