O ilçede Atatürk büstü yasaklandı mı?

O ilçede Atatürk büstü yasaklandı mı?

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın memleketi olan İkizdere’deki kaymakamlık binası önündeki Atatürk büstü 3 yıldır yerine konmuyor.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki kaymakamlık binası 6 yıl önce yenilenmesi amacıyla yıkıldı ve önündeki Atatürk büstü kaldırıldı. 3 yıl önce de tamamlanan yeni kaymakamlık binası hizmete açıldı. Ancak yeni kaymakamlık binasının önüne Atatürk büstü konulmadı.

(Eski Kaymakamlık binası yıkılırken önündeki Atatürk büstü)

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da memleketi olan İkizdere’deki kaymakamlık binasının açılışının ardından 3 yıl geçmesine rağmen kaldırılan Atatürk büstü yerine konmadı. Yeni yapılan binayı Kaymakamlık ve İkizdere belediyesi ortak kullanıyor.

İkizdere’ye bağlı Çağrankaya Mahallesi Muhtarı Halit Biber de bu duruma tepki gösterdi. İkizdere’nin yerel haber sitesine konuşan Halit Biber, “Kaymakamlık binası Atatürksüz olmaz, biz böyle gördük. Buraya bugüne kadar konulmayan büst yerine konulmalıdır” dedi.

(Sökülen Atatürk büstünün konmadığı yeni kaymakamlık ve belediye binası)

Atatürk büstü yerine konmadığı için resmi kutlama ve anmalar için ilçe merkezine uzak okul bahçesine gidildiğini söyleyen Halit Biber şunları söyledi:

“Bu büyük Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’dir. Bugüne kadar her özel günlerde saygımızı sevgimizi göstermişiz. Bir semboldür. İlçede 3 yıl kadar önce yeni Kaymakamlık binası yapıldı. Resmi kutlamalar için binanın önüne Atatürk büstü bugüne kadar konulmadı. Büst olmadığı için lisenin önüne gidip tören yapılıyor ve uzak olduğu için vatandaş hiç gelmiyor. Okul ilçe merkezine uzak. Bilinçli olduğunu düşünmek istemiyorum ama kaymakamlık binasının önüne Atatürk büstünün niye bugüne kadar konulmadığını da anlamış değilim. Buraya büst konulsun. Atatürk unutulacak bir şahsiyet değildir. Bu isteğimi ilçede muhtarlarla toplantı yapan valimize de söyledim. İnşallah kısa sürede yapılır.”

(Çağrankaya Mahallesi Muhtarı Halit Biber)

RİZE’DE DAHA ÖNCE DE ATATÜRK HEYKELİ KALDIRILMIŞTI

Daha önce de Rize’nin merkezinde yer alan Atatürk heykeli yerinden kaldırılmış ve bu durum tepkilere neden olmuştu. Belediye Rize’nin merkezinde bulunan Atatürk heykelini yerinden kaldırarak çay bardağı koymak istemişti. Ancak tepkiler üzerine bundan vazgeçildi. Sonrasında ise bu kez 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli yerinden söküldü ve Rize Valiliği önüne koyuldu.