Okan Konuralp: RTÜK'ün aldığı karar, hukuki dayanaktan yoksundur

Okan Konuralp: RTÜK'ün aldığı karar, hukuki dayanaktan yoksundur

RTÜK Üst Kurul Üyesi Gazeteci Okan Konuralp, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sözleri nedeniyle Habertürk kanalına idari para cezası ve program durdurma cezaları verildiğini açıkladı. Konuralp, "Karar, hukuki dayanaktan yoksun bir karardır" dedi.

RTÜK Üst Kurul Üyesi Gazeteci Okan Konuralp, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan bir açıklama yaparak, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sözleri nedeniyle Habertürk kanalına idari para cezası ve program durdurma cezaları verildiğini açıkladı. Konuralp, Üst Kurul toplantısından çıkan karar hakkında "Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır" ifadelerini kullandı.

Okan Konuralp'in Twitter'dan yaptığı açıklama şöyle:

Üst Kurul’un bugünkü toplantısında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası- Katar ilişkisiyle ilgili sözleri görüşülmüş; yayıncı kuruluşa oy çokluğuyla yüzde 5 İdari Para Cezası ve 5 kez program durdurma cezası verilmiştir

CHP Milletvekili Başarır’ın, sözlerinden neyi kastettiğini yayın içerisinde ve son derece açık bir şekilde, zamanında izah etmiş olduğu, yayın moderatörünün, RTÜK içtihatlarına uygun olarak, konuğunun sözlerini izah etmesine, açıklık getirmesine olanak tanıyan bir yaklaşım gösterdiği ve yaptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım.

Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır.

Bu çerçevede Sayın İlhan Taşçı ile birlikte karara karşı oy kullandığımız bilgisini  kamuoyuna sunarız.

adsiz.png

Ne olmuştu?

Habertürk TV’de yayımlanan Eren Eğilmez’in sunduğu "Gerçek Fikri Ne" adlı programa katılan Başarır,  Tank Palet fabrikasının Katar’a satılmasına tepki gösterdi. Başarır, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum; 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış…” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerinde stüdyoda bulunan kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu Başarır’ın sözlerine tepki gösterdi. Daşdemir, “Hangi ordu satılmış” diye sorarken, Ali Mahir Başarır “Tank Palet ordu değil mi?” diye yanıt verdi.