Okuldaki cinsel taciz skandalında rezalet üstüne rezalet

Okuldaki cinsel taciz skandalında rezalet üstüne rezalet

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi'nde bir çok öğrenciyi taciz eden temizlik görevlisinin maaşının erken ödendiği gerekçesiyle 3 hafta daha tacize uğrayan çocuklarla aynı binada kaldığı ortaya çıktı. Okul müdürünün de 'tacizci temizlik görevlisi'ni savunduğu iddia edilirken, 'dar pantalon giymeseydiniz bunlar başınıza gelmezdi' dediği öne sürüldü.

Barış CAN / YURT - 

İstanbul'da bulunan  Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi'nde temizlik görevlisinin çok sayıda öğrenciyi taciz ettiği iddia edildi. Tacize uğrayan çocuklar yaşadıklarını anlattı. Temiz görevlisinin sistematik bir şekilde tacizlerini sürdürdüğü ortaya çıktı. 

Atatürk Anadolu Lisesi'nde bu sene göreve başlayan temizlik görevlisinin kız öğrencileri gerek bakışları, gerekse temas yoluyla rahatsız ettiği öne sürüldü. Daha önce beden dersinde sınıfta üstlerinin değiştiren kız öğrencilerin, erkek öğrencilerden de 'içerde kız öğrenciler üstlerini değiştiriyor' diye uyarı almasına rağmen bir anda sınıfa daldığı ifade dildi.

'KORİDORDA KIZ ÖĞRENCİLERİN GÖZLERİ ÖNÜNDE MASTÜRBASYON'

Bu yaşananların temizlik görevlisinin ilk tacizi olmadığı, yaklaşık 3 hafta önce de çöp atma bahanesiyle başka bir kız öğrenciye karşı fiziksel tacizde bulunduğu ifade edildi. Temizlik görevlisinin bir başka rezilliğinin de sınıfların boş olmasını fırsat bilerek 2 kız öğrencinin görebileceği şekilde koridorda mastürbasyon yapması olduğu öğrenildi.

OKUL MÜDÜRÜNDEN SKANDAL SÖZLER: KIZLARINIZ DAR PANTOLON GİYİYOR...

Bu taciz olaylarını ailelerine anlatan öğrencileri velileri Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Selim Misirli'nin yanına giderek yaşanan skandalı anlattı. Ancak veliler okul müdüründen aldıkları cevapla ikinci bir şok yaşadılar. Misirli'nin çocukları tacize uğrayan velilere; 'kızlarınız o kadar dar pantolon giyiyor ki, erkek hocalarımız bile onlara bakarak tahrik oluyor' dediği öne sürüldü.

TACİZLERDEN SONRA 3 HAFTA DAHA ÇALIŞTI

Bu şikayetlerden sonra okul müdürü temizlik görevlisini işten çıkardı. Ancak, temizlik görevlisinin maaşının peşin ödendiğini gerekçe göstererek 3 hafta daha tacize uğrayan öğrencilerle aynı binada kalamsına müsaade etti.

'TACİZSİZ, TECAVÜZSÜZ BİR GELECEK İSTİYORSAK...'

YURT Gazetesine konuşan bir kız öğrenci ise okul müdürünün sürekli olarak kendilerinin giyim, kuşam ve sırada oturmalarına kadar her şeylerine karıştığını,  'dar giyinirseniz bakarlar, sizi taciz ederler' dediğini ifade etti. Öğrenci, "tacizsiz, tecavüzsüz bir gelecek istiyorsak bugün susmamamız gereklidir" dedi. 

OKUL ÖNÜNDE EYLEM

'Siz de o kadar dar pantolon giymeyin’ dediği iddia edilen okul müdürü bugün okul önünde öğrenciler ve veliler tarafından protesto edildi. Müdür istifaya çağrılırken, "Okulda sokakta istismara hayır”, ”istismara ses çıkar" "yönetim istifa" sloganları atıldı.

GÖREVDEN ALINACAK

Protestodan sonra Başakşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giden öğrenci velileleri okul müdüründen şikayetçi oldu. Öğrenci velilerin YURT'a yaptıkları açıklamada, İlçe Milli Eğitim müdürünün, okul müdürünü en kısa sürede görevden alacaklarını söylediğini aktardılar.

'OKULUN ADI LEKELENMESİN'

Öğrenci velisi Zeynal Odabaş YURT'a yaptığı açıklamada, "Türkiye'de gelişen bu süreç, her tarafta özel görevlilerin hatır gönül işe alınarak her türlü pisliğe göz yumulmasını getiriyor. Okul yönetimi tarafından da bilindği halde, okul müdürü özellikle 'Okulun ismi lekelenmesin' diyor. 'Dar pantolon giyilmesin' dediğini öğrenciler ve veliler söylüyor. 'Siz de o kadar dar giyinmeyin' diyor. Yüzlerce öğrenci müdürün bu söylemini anlatıyor.

Başakşehir Milli Eğitim Müdürü, okul müdürünün görevden alındığını ve suç işleyen şahsın işten çıkarıldığını, yasal işlemlerin başlatıldığını söyledi. 

Çocuk istismarlarına karşı sokakta olmaya devam edeceğiz. Bu hadiselerin bir daha yaşanmaması için ses olacağız, söz olacağız. Takipçisi olacağız. 

Okul başarılı, öğretmenler ve öğrenciler sosyal anlamda yüksek düzeyde. Rehberlik öğretmeni ortaya çıkarıyor hadiyesi" ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Okulda eğitim gören kız öğrenciler "İstismara sessiz kalma" diyerek imzakampanyam.com adlı internet sitesinde imza kampanyası başlattı. Okul öğrencilerinden N.A ve T.B, “Eğer gelecek nesil bizlersek biz de özgürce korkmadan ve çekinmeden eğitim-öğretim görmek istiyoruz. Bizim amacımız okulumuzu kötülemek ya da okul idaresini suçlamak değil hakkımızı savunup yaşanan istismarlara göz yummamaktır” dedi.

MÜDÜR: TACİZ OLAYI YOK

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Selim Misirli şunları söyledi:

Okulumuzda böyle bir taciz olayı yok. İki öğrencimizin çalışandan şikayeti vardı ve o çalışanı işten çıkardık. Daha önce böyle olaylar yaşanmışsa neden rehberlik birimine ya da bize haber vermediler? Bu olayın arkasına sığınarak şimdi söylüyorlar, nerdeydiler şimdiye kadar? Hiçbirini idareye yansıtmamışlar. Gereksiz iddialar, perde arkası provokasyon. Bizim kılık kıyafet yönetmeliğimiz belli. Bu beni yıpratma amacıyla kullanılan bir ifade. Olayı başka öğrenciler ve öğretmenlerin tahrik ettiğini düşünüyoruz.