Okullar tatil mi? 28-29 kasım 2023 okullar tatil mi?

Okullar tatil mi? 28-29 kasım 2023 okullar tatil mi?

Bugün okullara tatil kararı gelip gelmeyeceği araştırılan konular arasında yer alıyor. Olumsuz hava koşulları tüm yurtta etkisini gösterdi. Bazı yerlerde okullar tatil edilmişti. Peki, okullar tatil mi? Bugün v yarın (28-29 kasım 2023) okullar tatil mi?

28 Kasım kar tatili ilan edilen iller belli oldu! Hangi illerde okulların tatil olacağı merakla beklenirken Erzurum Valiliğinden son dakika açıklaması geldi. 28 Kasım Salı günü Aziziye, Palandöken, Yakutiye ilçelerine bağlı ilk ve orta dereceli okullar ile özel eğitim kurumlarında okullar tatil edildi. Kar yağışının etkili olduğu diğer illerde eğitim alan öğrenciler ise Valiliklerden yapılan son açıklamaları yakından takip ediyor. Meteoroloji hava durumu tahminlerine göre yarın bazı illerde beyaz örtü etkili olacak. Van, Hakkari, Erzurum, Artvin’de kar ve karla karışık yağmur bekleniyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, 28 Kasım günü hava koşulları sebebiyle okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilen il ve ilçe olup olmadığını merak ediyor. Kaymakamlıklar ilçe özelinde Valilikler ise il genelinde tatil kararlarını duyuruyor. Milli Eğitim Bakanlığı hava koşulları sebebiyle tatil kararını o bölgenin yönetimlerine bırakıyor. Peki Yarın okullar tatil mi? 28 Kasım okullar hangi illerde tatil? İşte, son dakika gelişmeleri…

BUGÜN OKULLAR TATİL Mİ?

27 Kasım'd Zonguldak ve Hatay'ın İskenderun ilçesinde okullar 1 gün tatil edilmişti. Olumsuz hava koşulları sonrasında bugün yani 28 Kasım için tatil kararı gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

HATAY

Hatay’ın İskenderun ilçesinde sahildeki bölgelerin fırtınada sular altında kalması nedeniyle 4 okulda eğitime bir gün ara verildi.Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası çökmenin yaşandığı İskenderun sahili, geçtiğimiz günlerde etkili olan fırtınayla sular altında kaldı. İlçe merkezinde olumsuz hava şartları birçok noktada yaşamı olumsuz etkiledi.İskenderun Kaymakamı Mehmet Sefa Demiryürek, ilçede 4 okulda eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu. Kaymakam Demiryürek, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Sahil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şemsettin Mursaloğlu Anadolu Lisesi, Hanifi Uysal Ortaokulu ve aynı binayı kullanan İnönü Ortaokulu, bahçelerindeki su birikmesi ve ulaşım yollarının kapalı olması sebebiyle eğitim öğretime yarın da ara vereceklerdir” dedi.

ERZURUM

Erzurum il merkezinde olumsuz hava şartları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.Erzurum Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlimiz genelinde yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle 28 Kasım Salı günü Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerine bağlı ilk ve orta dereceli okullar ile özel eğitim kurumlarında eğitime 1 gün süre ile ara verilmiştir. Ayrıca hamile, engelli veya kronik rahatsızlığı bulunan kamu personeli de 1 gün süreyle idari izinli sayılacaktır"

26 şehir için sarı ve turuncu uyarı verildi. Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Hatay, Kars, Kastamonu, Malatya, Muş, Rize, Siirt, Sinop, Trabzon, Tunceli, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Düzce.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 12 derece) azalacak, güney ve batı kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgarın, genellikle güneyli, zamanla iç ve batı kesimlerde batı ve kuzeybatı yönlerden, hafif ara sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun batı ve kuzeydoğusunda kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat hamleli 80-100 km/saat) şeklinde bekleniyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün öğlene kadar Zonguldak, Bursa, Bilecek, Bolu, Karabük, Eskişehir, Ankara da kar yağışı var. Öğleden sonra Doğu Anadolu’da Erzurum, Erzincan, Kars çevre illerinde yağacak kar gece biter. Doğu Karadeniz, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur var. Diğer bölgelerde yağış yok”